Κόροιβος - Πανιώνιος 68-67

Ο Κόροιβος (3-1) νίκησε τον Πανιώνιο (0-4) με 68-67 χάρη στους ξένους του που είχαν τους 56/68 πόντους. Σημάδια ζωής στο παρκέ για τον Πανιώνιο.

Ο Κόροιβος πήρε μία ακόμη νίκη επικρατώντας αυτή τη φορά του Πανιωνίου με 68-67. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν για πρώτη φορά φέτος σημάδια σοβαρής ομάδας κι είχαν την ευκαιρία να φύγουν με τη νίκη, αλλά ανενόχλητος ο Κλιντ Στέιντλ έκανε airball από τα 6 μέτρα.

Ο Ντίνος Καλαμπάκος είδε τους ξένους του να σκοράρουν 56 πόντους (από τους 68 συνολικά) στοιχείο το οποίο βοήθησε αρκετά την ομάδα της Αμαλιάδας.

Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με τους Σαρικόπουλου και Χέντερσον (Πανιώνιος) απ΄τη μία πλευρά και τους ΝτεΚόσεϊ και Χάινς (Κόροιβος) απ΄ την άλλη να πρωταγωνιστούν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος βρήκε πολύτιμη βοήθεια από τους Νίκο Μίχαλο (10π.,3ασ.) και Βαγγέλη Σακελλαρίου (18π., 8ρ.) και προηγήθηκε με 42-51. Σε εκείνο το σημείο γύρισε ο διακόπτης και με 13-0 σερί ο Κόροιβος πήρε το προβάδισμα (55-51) και δεν το έχασε μέχρι το τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κόροιβος ήταν ανώτερος σε τρίποντα (4%-35%) κι έκανε λιγότερα λάθη (10-17).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κουίντον ΝτεΚόσει είχε 17 πόντους (4/7δ., 2/2τρ., 3/7β.), 6 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κλιντ Στέιντλ σε 21' είχε 3 πόντους με 1/4 σουτ κάνοντας airball σε ελεύθερο σουτ στο τέλος του αγώνα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Αφενός το 13-0 το οποίο μετέτρεψε το 42-51 σε 55-51 κι αφετέρου το άστοχο σουτ του Στειντλ στο τέλος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σακίλ Χάινς ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τις 14/22 βολές. Οι φιλοξενούμενοι τα 17 λάθη

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο αιφνιδιασμός και το κάρφωμα του Σακίλ Χάινς με το οποίο ισοφάρισε σε 35 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-40, 55-51, 68-67