Κύμη - Ολυμπιακός 56-85

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Κύμης με 56-85 παίζοντας σοβαρά στην άμυνά του ενώ στην επίθεση ο Χόλις Τόμπσον (18π.) έβαλε στο σωστό δρόμο την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα κι επικράτησε της Κύμης με 56-85. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά την ευκολία της αναμέτρησης έδειξαν πολύ μεγάλη σοβαρότητα σε άμυνα κι επίθεση ενώ επέστρεψε στη δράση και ο Μπράιαν Ρόμπερτς. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Χόλις Τόμπσον ο οποίος ολοκλήρωσε με 18 πόντους (5/6δ., 2/4τρ., 2/2β.).

Μετά το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα (6-8), ο Ολυμπιακός με τον Χόλις Τόμπσον να σκοράρει 13 πόντους (5/5δ., 1/1τρ.) έτρεξε σερί 11 αναπάντητων πόντων και μετέτρεψε το σκορ σε 6-19 (9').

Η Κύμη στην δεύτερη περίοδο προσπάθησε να φανεί πιο ανταγωνιστική και ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, ωστόσο ένα νέο ξέσπασμα στην επίθεση (πολλά επιθετικά ριμπάουντ το σκορ εκτοξεύτηκε. Ο Δημήτρης Αγραβάνης με προσωπική ενέργεια έκανε στο 29' το 21-42 (double score).

Οι γηπεδούχοι με καλό μπάσκετ εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική χαλάρωση των αντιπάλων τους και μείωσαν με πρωταγωνιστή τον Τζαμάρι Τρέιλορ σε 33-45 (14'), όμως το τάιμ άουτ του Γιάννη Σφαιρόπουλου διόρθωσε τα πράγματα για την ομάδα του και με επιμέρους σκορ 2-16 οι Πειραιώτες πήγαν στο +26 (35-61, 29').

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα ως προς το σκορ, ωστόσο οι δύο προπονητές ήθελαν να δουν κάποια πράγματα από τους παίκτες τους. Νίκος Αρσενόπουλος και Γιώργος Μπόγρης βοήθησαν να μην αλλάξει ο ρυθμός στο παιχνίδι της ομάδας τους και με καλάθι του Δημήτρη Αγραβάνη η διαφορά έφτασε στο +31 (41-72, 34').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τεράστια η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων με τους Πειραιώτες να έχουν 64% στα δίποντα, 23 περισσότερα ριμπάουντ (28-51) και τις διπλάσιες ασίστ (12-24).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χόλις Τόμπσον σε 25:34 είχε 18 πόντους (5/6δ., 2/4τρ., 2/2β.), 3 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος ήταν άστοχος τελειώνοντας τα 20:35 που επαιξε με 2/9 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το 11-0 στα μισά της πρώτης περίοδου το οποίο μετέτρεψε το 6-8 σε 6-19.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Βασίλης Τολιόπουλος με 11 πόντους (1/1δ., 3/4τρ.). Δημήτρης Αγραβάνης (11π., 6ρ.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (9π., 7ρ., 2κλεψ.).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κύμη τις 6/18 βολές. Ο Ολυμπιακός τα 6/23 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ασίστ του Γιάνις Στρέλνιεκς και το εντυπωσιακό κάρφωμα του Γιώργου Πρίντεζη υπό την πίεση του Τρέιλορ στο 14'.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 23-43, 35-61, 56-85.

Κύμη (Καστρίτης): Οκερεαφόρ 11(2), Τσαγκαράκης 10(2), Γλυνιαδάκης 2, Ο'Μπριέν, Σμιθ 5, Μανωλόπουλος 6(2), Έντουαρντς, Γερομιχαλός 10, Τζόουνς, Σακελαρίου, Τρέιλορ 12, Μητσιμπόνας

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Αγραβάνης 11(6ρ.), Μιλουτίνοφ 12(4ρ.), Στρέλνιεκς 2, Μάντζαρης 4, Τόμπσον 18 (2), ΜακΛιν 4, Τολιόπουλος 11(3), Παπαπέτρου 9(1), Αρσενόπουλος 4, Ρόμπερτς, Μπόγρης 2, Πρίντεζης 8(8ρ.)