ΤΑ ΣΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΝ ΤΩΝ «ΠΡΑΣΙΝΩΝ» ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ο... οδηγός του Μπάμπεργκ ενόψει Ερυθρού Αστέρα

Το gazzetta.gr καταγράφει τα πεπραγμένα του Παναθηναϊκού στο Μπάμπεργκ και αναλύει τα «συν» και τα «πλην» ενόψει και του αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα το βράδυ της Παρασκευής (28/10, 21:15) στο «Νίκος Γκάλης»

Νίκη πραγματικό... βάλσαμο ήταν αυτή που σημείωσαν οι «πράσινοι» στην «Brose Arena» απέναντι στη Μπάμπεργκ. Μπορεί να παρουσίασαν πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους ωστόσο το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει στην παρούσα φάση.

Ο Παναθηναϊκός Superoods βρίσκεται σε μια μεταβατική περίοδο μετά την απομάκρυνση του Αργύρη Πεδουλάκη και την έλευση του Τσάβι Πασκουάλ. Οπερ και σημαίνει ότι ο Καταλανός τεχνικός χρειάζεται χρόνο προκειμένου να βάλει τη δική του φιλοσοφία και μάλιστα εν μέσω πολλών και δύσκολων παιχνιδιών στην EuroLeague. Οι νίκες και με... μισό πόντο διαφορά φτάνουν και περισσεύουν για να παραμείνει η ομάδα στο κυνήγι της οκτάδας και ταυτόχρονα να αφομοιώνουν οι παίκτες τα συστήματα και τον τρόπο σκέψης του προπονητή.

Φυσικά στην αναμέτρηση με την Μπάμπεργκ και με... μιάμιση προπόνηση υπό τις οδηγίες του Πασκουάλ θα ήταν αδύνατον να δείξουν οι «πράσινοι» διαφορετικό πρόσωπο. Παρόλα αυτά υπάρχουν πράγματα που θα κρατήσουν και πράγματα που πρέπει να διορθώσουν ενόψει της συνέχειας στην διοργάνωση.

Τα συν

1.Η αντίδραση που έδειξε ο Παναθηναϊκός και ο χαρακτήρας που έβγαλαν οι παίκτες τη στιγμή που βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ με 10 πόντους διαφορά.

2.Η απόδοση του Νικ Καλάθη, ο οποίος είχε ανάγκη την ψυχολογική ανάταση μετά το άσχημο ξεκίνημα στη σεζόν. Και όταν φτάνει κοντά στο triple double, είναι θέμα χρόνου να δείξει τις πραγματικές του δυνατότητες.

3.Οι βοήθειες που προσφέρουν οι Αμερικανοί του Παναθηναϊκού, με τους Φελντέιν και Ρίβερς να ανεβάζουν στροφές στα τελευταία παιχνίδια. Μάλιστα μπορεί ο ένας να καλύπτει τον άλλον, αφού ο Νίκολς δεν είχε ανάλογη απόδοση με αυτή του αγώνα στη Μόσχα.

4.Η διάθεση που έδειξαν οι παίκτες των «πρασίνων» και η ενέργεια που είχαν στο πρώτο ημίχρονο, όταν και έλεγχαν απόλυτα τη ροή του αγώνα.

5.Η παρουσία του Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο μπορεί να μην άλλαξε δραματικά τον τρόπο παιχνιδιού (σ.σ. αλλωστε θα ήταν αδύνατον τη δεδομένη χρονική στιγμή), αλλά ενέπνεε σιγουριά. Στα συν και η επιλογή του Καταλανού προπονητή να πορευτεί με τον υπάρχοντα τρόπο παιχνιδιού χωρίς να βάλει απότομα τα δικά του στοιχεία στην ομάδα και τα οποία θα μπορούσαν να μπερδέψουν τους παίκτες.

Τα πλην

1.Η κακή άμυνα στο ξεκίνημα -κυρίως- του δευτέρου ημιχρόνου, όταν και ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα επιμέρους 17-2 και παραλίγο να τεθεί εκτός αγώνα. Δεν υπήρχε η σωστή αντίδραση στα ντράιβ των παικτών της Μπάμπεργκ οι οποίοι σημείωναν συνεχόμενα «γκολ φάουλ».

2.Η επιμονή των «πρασίνων» για τα μακρινά σουτ, ακόμα και σε στιγμές που δεν χρειαζόταν. Αν και διαθέτει καλούς σουτέρ, το τρίποντο είναι και θέμα μέρας (εκτός από ικανότητας) με τους παίκτες του Πασκουάλ να μένουν μέσα στο ματς με... τραβηγμένα (πολλές φορές) σουτ. Αποτέλεσμα να επιχειρήσουν 27 τρίποντα και μόλις τρία περισσότερα δίποντα.

3.Θετικό όσο και αρνητικό, ήταν το γεγονός που τελείωσε το ματς με μόλις επτά λάθη. Αριθμός πολύ χαμηλός, ο οποίος δεν αιτιολογεί τη δύσκολη επικράτηση. Φυσικά θα μπορούσε να «τελειώσει» νωρίτερα το ματς αλλά η... τραγική άμυνα στα 17 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου υπερκάλυψε τα λιγοστά λάθη.

4.Το μικρό rotation του Τσάβι Πασκουάλ ο οποίος χρησιμοποίησε εννέα παίκτες, με τον Φώτση να παίζει κάτι λιγότερο από 11 λεπτά και τον Μπουρούση -αν και είχε φορτωθεί με φάουλ από νωρίς με αποτέλεσμα να χάσει τη συγκέντρωσή του- κάτι λιγότερο από 14 λεπτά.

5.Οι κακές περιστροφές του πρώτου ημιχρόνου έδωσαν στην Μπάμπεργκ πολλά ελεύθερα σουτ και ειδικά στον Μέλι ο οποίος έκανε και τη μεγαλύτερη ζημιά.