ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΑΣΚΟΥΣ ΣΤΗ ΜΑΔΡΙΤΗ

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια 87-91 (vid)

O Γιάκα Μπλάζιτς σκόραρε τεράστιο τρίποντο στα 10" για το τέλος και χάρισε στην Μπασκόνια τη νίκη επί της Ρεάλ με 91-87 στη Μαδρίτη!

H Μπασκόνια αιφνιδίασε τη Ρεάλ Μαδρίτης, προηγήθηκε 0-7 με τον Σενγκέλια ενώ ο Σέιν Λάρκιν έστειλε τη διαφορά στο +9 (4-13, 3'27") για τους Βάσκους. Μάλιστα ο Σενγκέλια κέρδισε κατά κράτος τις μάχες με τους ψηλούς των Μαδριλένων, κάνοντας το 11-17 στο 5'46" και φτάνοντας τους 8 πόντους με 4/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Λίγο αργότερα το τρίποντο του Μπλάζιτς διαμόρφωσε το 14-27 στα 2'39" για το φινάλε της πρώτης περιόδου στο Barclaycard Center!

H ομάδα του Σίτο Aλόνσο επέβαλε τον ρυθμό της κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο 19-32 κόντρα στη «Βασίλισσα» που αντιμετώπισε προβλήματα στα... μετόπισθεν. Ο Βόιτμαν εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (23-38, 11'11") ενώ η Ρεάλ στηρίχτηκε στις πρωτοβουλίες του Ντόντσιτς και τα ξεσπάσματα του Κάρολ για να κρατήσει επαφή με το σκορ. Τελικά η Μπασκόνια έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 43-54 κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης που αντέδρασε στην τρίτη περίοδο.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μάζεψε τη διαφορά, βρήκε λύσεις με το περιφερειακό σουτ, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων και μείωσε σε απόσταση... βολής με τον Άντονι Ράντολφ (66-67, 29'21")!

Μάλιστα ο Αμερικανός φόργουορντ διαμόρφωσε το 81-73 για τους Μαδριλένους (35'07"). Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν ο Ρέγιες έκανε το 87-86, ο Χάνγκα έδωσε το προβάδισμα στην Μπασκόνια (87-88) ενώ ο Μπλάζιτς «κλείδωσε» τη νίκη με μεγάλο τρίποντο στα 10" για το τέλος!

Τα δεκάλεπτα: 19-32, 43-54, 66-69, 87-91.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το τρίποντο του Γιάκα Μπλάζιτς «κλείδωσε» τη νίκη για τους Βάσκους στο Barclaycard Center και υποχρέωσε τη Ρεάλ στην πρώτη ήττα της στην εφετινή EuroLeague.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σλοβένος γκαρντ πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο στο φινάλε ενώ τελείωσε το ματς με 21 πόντους (3/4 δίπ., 3/5 δίπ., 4/9 τρίπ.), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 27'04"

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρούντι Φερνάντεθ ήταν... άφαντος. Έμεινε στο παρκέ για 23'29", έχοντας 1/2 βολές, 1/2 δίποντα και 0/4 τρίποντα σε 23'29".

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ρέγιες έκανε το 87-86 με γκολ-φάουλ στα 54" για το τέλος όμως η Ρεάλ δεν σκόραρε ξανά ως το τέλος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Βόιτμαν έκανε double-double με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 32'05".

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ το ότι έμεινε χωρίς πόντο στο τελευταίο λεπτό. Η Μπασκόνια το ότι έχασε τη μεγάλη διαφορά που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο.