«Αγρίεψε» ο Τάουνς (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς μπορεί να είδαν τον... χάρο με τα μάτια τους στην τελευταία περίοδο ωστόσο επικράτησαν των Μέμφις Γκρίλις με 101-94

Γίνεται μια ομάδα να πραγματοποιεί επιμέρους σκορ 37-10 και να χάνει το ματς; Κι όμως γίνεται! Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Μέμφις Γκρίζλις να επιστρέψουν στο ματς που διεξήχθη στο «Target Center» της Μινεσότα, οι Τίμπεργουλβς μπόρεσαν να διατηρήσουν τα ηνία και να φτάσουν στη νίκη με 101-94.

Ο Καρλ Άντονι Τάουνς ήταν εκείνος που υπέγραψε την τελική επικράτηση της ομάδας του έχοντας 31 πόντους με 7/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 17/17 βολές (!!) και 9 ριμπάουντ. Φυσικά κάλυψε με τον καλύτερο τρόπο τα κενά των Αντριου Ουίγκινς και Σαμπάζ Μουχάμεντ, οι οποίοι δεν χρησιμοποιήθηκαν καθόλου από τον Τομ Τιμποντό.

Οι Γκόργκουι Ντενγκ (19π., 11ριμπ.) και Ζακ ΛαΒίν (18π., 8/16 σουτ) βοήθησαν τα μέγιστα τους Τίμπεργουλβς, την ώρα που στους Γκρίζλις έμειναν εκτός οι Βινς Κάρτερ, Τόνι Άλεν και Τσάντλερ Πάρσονς. Πρώτος σκόρερ του Μέμφις ήταν ο Ουέιν Σέλντεν Τζούνιορ (17π., 5ριμπ.) και τον ακολούθησαν οι Ζακ Ράντολφ (13π., 9ριμπ.) και Τρόι Ουίλιαμς (10π.)

Όσο για τους... «Έλληνες» των Γκρίζλις; Ο Βινς Χάντερ είχε 6 πόντους (3/5 δίποντα) σε 13 λεπτά, ενώ ο Ντι Τζέι Στέφενς άλλους 4 πόντους (2/4 σουτ, 0/5 βολές!!) σε 28:36.