Προμηθέας Πατρών - Δόξα Λευκάδας 78-70

Η Προμηθέας Πατρών επικράτησε της Δόξας Λευκάδας με 78-70 και πανηγύρισε την πρώτη, ιστορική νίκη του στην Basket League.

Ο Σκοτ έδωσε το προβάδισμα στη Δόξα Λευκάδας στα μέσα της πρώτης περιόδου, κάνοντας το 13-15 (5'35") ωστόσο ο Προμηθέας έκανε σερί 6-0 κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ του 19-15, με τον Ζήση Σαρικόπουλο να δίνει λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων.

Οι νησιώτες κράτησαν επαφή με το σκορ, μείωσαν αρχικά στους δυο πόντους (29-27, 17'14") κι εν συνεχεία ισοφάρισαν σε 34-34 με τον Μπασάμπε ενώ ο Κλαρκ έκανε το 36-34 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Πατρινοί μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο, έκαναν επιμέρους 14-3 και προηγήθηκαν 48-39 ενώ ο Μουρ έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, διαμορφώνοντας το 54-44 με έμμεσο τρίποντο στο 27'! Ο Φαγιέ ήταν καθοριστικός και, συγχρόνως, σημείο αναφοράς στην επίθεση για τον Προμηθέα που διατήρησε το +10 (59-49) στο 30'.

Η Δόξα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 72-63 στα 3'02" για το φινάλε όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Ταπούτος σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και μείωσε σε 72-69 στο 38' ωστόσο οι συνεχόμενοι πόντοι του Κίκι Κλαρκ σφράγισαν την πρώτη νίκη του Προμηθέα στην ιστορία του στην Basket League!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας είχε τέσσερις "διψήφιους" παίκτες και στο τέλος το δίδυμο των Κλαρκ, Φαγιέ καθάρισε τη νίκη.

ΕΚΑΝE ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κίκι Κλαρκ έκανε το 74-69 (-36'') με βολές ενώ έδωσε τη χαριστική βολή στους Επτανήσιους διαμορφώνοντας το 76-70 με λέι-απ κι οδηγώντας τον Προμηθέα στη μεγάλη νίκη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νταβίντ Ντόμπλας έμεινε στο παρκέ για 18'37", έχοντας 4 πόντους με 2/2 βολές κι 1/3 δίποντα σε 18'37".

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι τέσσερις σερί πόντοι του Κλακ που μετέτρεψαν το 72-69 (38'05") σε 76-70 (39'41") κι ενώ μεσολάβησε η 1/2 βολές του Τσαλδάρη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κίκι Κλαρκ πέτυχε, μεν, κρίσιμους πόντους για τον Προμηθέα όμως ο Μουχάμεντ Φαγιέ έκανε double-double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Προμηθέας το γεγονός ότι έδωσε την ευκαιρία στη Δόξα να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου το ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-34, 59-49, 78-70.