Ερυθρός Αστέρας - Νταρουσάφακα 70-73 (vid)

Στέλλα Παπαδοπούλου
Η Νταρουσάφακα επέστρεψε από το -16 (46-30 στο 21') και έπειτα από ένα συγκλονιστικό φινάλε... έκλεψε τη νίκη από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (70-73)!

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ είναι ασταμάτητη! Στα φιλικά έδειξε τις προθέσεις της με 12/12 νίκες κι απόψε στην... καυτή «Aleksandar Nikolic Hall» έκανε απίστευτη ανατροπή και... σίγησε τους Σέρβους! Από το -6 (67-61) δύο λεπτά πριν από τέλος στη νίκη! Η μεγάλη εμφάνιση του Όγκιεν Κούζμιτς με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ δεν ήταν αρκετή, ενώ από την άλλη ο Ουίλ Κλάιμπουρν ήταν πρώτος σκόρερ των Τούρκων με 19 πόντους.

Η ατμόσφαιρα... μαγική και ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας για να χτίσει γρήγορα μία μικρή διαφορά. Τα σουτ έμπαιναν και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν γρήγορα στο +11 (22-11 στο 7'). Στο τέλος της πρώτης περιόδου η Νταρουσάφακα βρήκε εύκολους πόντους, προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ένα σερί 7-0 (38-27 στο 14') έδωσε... αέρα 11 πόντων στον Ερυθρό Αστέρα.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στην Νταρουσάφακα που πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (8-16 το επιμέρους σκορ) και το τέλος ήταν συναρπαστικό. Τα τρίποντα πήραν... φωτιά (59-57 στο 34') και τελικά με τους γηπεδούχους να είναι στο +6 (67-61 στο 38') ο Κλάιμπουρν με συνεχόμενα καλάθια έβαλε μπροστά την Νταρουσάφακα (68-69). Οι Ουίλμπεκιν και Ουοναμέικερ έβαλαν τις βολές (70-73) και ο Γκούντουριτς στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν κατάφερε να κάνει κάτι στην τελευταία επίθεση του Αστέρα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το μεγαλύτερο προβάδισμα της Νταρουσάφακα ήταν το τελικό +3! Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ που ακόμα δεν έχει γνωρίσει καμία ήττα επέστρεψε από το +16 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση έπειτα από τα δύο καλάθια του Κλάιμπουρν (68-69 στο 39'29''). Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και «έκλεψαν» τη νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Αν νικούσε ο Ερυθρός Αστέρας ο Όγκνιεν Κούζμιτς θα συνδύαζε με τον καλύτερο τρόπο την εμφάνισή του. Ωστόσο, ο Ουίλ Κλάιμπουν ήταν ο κορυφαίος της Νταρουσάφακα και καθοριστικός στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Ο Αμερικανός φόργουορντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους (8/14δίπ., 0/1τρίπ., 3/3βολ.), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 28:21.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μίλκο Μπιέλιτσα απέναντι στην πρώην ομάδα του είχε 4 πόντους με 2/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στα -1:16 ο Γκούντοριτς αστόχησε, ο Κλάιμπουρν μάζεψε το ριμπάουντ για το 68-67. Μετά τη νέα άστοχη επίθεση των γηπεδούχων από τα χέρια του Λούκα Μίτροβιτς ο Κλάιμπουρν βρήκε ξανά στόχο για το 68-69. Στα -17'' ο Ουόναμέικερ έκλεψε την μπάλα και ο Μίτροβιτς σταμάτησε με φάουλ τον Ουίλμπεκιν (68-71 στα -12''). Ο Ουοναμέικερ ευστόχησε από τη γραμμή των βολών για το 70-73 στα -6'' και ο Μάρκο Γκούντοριτς δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την τελευταία επίθεση.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σκότι Ουίλμπειν σε 27:06 πέτυχε 2 πόντους. Μέχρι τα -12'' είχε 0/1 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Σε εκείνο το σημείο πέτυχε τις 2 κρίσιμες βολές για την Νταρουσάφακα για το +3 (68-71).

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας ότι έχασε το παιχνίδι μέσα από τα χέρια του και το λάθος του Λούκα Μίτροβιτς στα -17'' (68-69), η Νταρουσάφακα το πρώτο ημίχρονο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς δεν κατάφερε να σταματήσει τον Oυίλ Κλάιμπουρν που έδωσε το προβάδισμα στην Νταρουσάφακα με όμορφη ενέργεια (68-69 στα 31'').

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-30, 52-49, 70-73