Άρης - Κύμη 98-62 (pics)

Ο Άρης έκανε επιμέρους σκορ 38-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο κι επικράτησε της Κύμης με 98-62, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Άρης δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στην Κύμη. Τουναντίον, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έπιασε εντυπωσιακή απόδοση στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάνοντας επιμέρους σκορ 38-9 σε αυτό το διάστημα, κι εν τέλει έφτασε στην εύκολη νίκη με 98-62, σφραγίζοντας έτσι το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό (σ.σ. θα διεξαχθεί εκ νέου κλήρωση).

Η Κύμη ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, κρατώντας επαφή με το σκορ ενώ ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά μόλις στο 12', όταν ο Τσαϊρέλης έκανε το 32-21. Η πιεστική άμυνα των γηπεδούχων δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Κουμιώτες. Για την ακρίβεια, οι παίκτες του Πρίφτη πίεσαν ψηλά και κατέστρεψαν το επιθετικό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας που διατήρησαν ως το τέλος του ματς!

Ο Τζένκινς ήταν ασταμάτητος πίσω από τα 6μ.75 (12π., 4/4 τρίπ.) στη δεύτερη περίοδο, ο Μπάκνερ έδωσε λύσεις στην επίθεση κι έτσι ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο στο υπέρ του 63-27, έχοντας 19/24 (79%) βολές, 13/18 (72%) δίποντα, 6/14 (43%) τρίποντα, 23 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα στο πρώτο 20λεπτο. Από την άλλη πλευρά, η Κύμη είχε 16 λάθη στο πρώτο ημίχρονο και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά στην τρίτη περίοδο σε 71-45, με επιμέρους σκορ 18-8. Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ποτέ, διατήρησαν το ευρύ προβάδισμα και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στα ημιτελικά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Άρη ώστε να χτίσει διαφορά ασφαλείας και να βάλει τις βάσεις πρόκρισης στα ημιτελικά. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με το... γκάζι πατημένο στη δεύτερη περιόδο, η αμυντική τους λειτουργία μπλόκαρε την Κύμη κι έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +36 (63-27).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζένκινς και ο Μπάκνερ έδωσαν το... σύνθημα για τον Άρη στο β' δεκάλεπτο. Ο, μεν, Τζένκινς ήταν άχαστος πίσω από τα 6μ.75, ο δε Μπάκνερ ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση, προσφέροντας εντυπωσιακές φάσεις.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αμπντούλ-Αμίν της Κύμης έμεινε στο παρκέ για 16'20", έχοντας 0/1 τρίποντο, 0/2 δίποντα και 2 λάθη σε αυτό το διάστημα.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Άρης πίεζε συνεχώς ψηλά την Κύμη στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα με αποτέλεσμα να κάνουν λάθη. Η Κύμη μείωσε σε 25-21 στο 11' όμως ο Άρης έκανε σερί 17-0, προηγήθηκε με 42-21 στο 14' με το καλάθι του Ζάρα και έκανε ήδη πλάνα για τα ημιτελικά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης το... χαλάρωμα στην τρίτη περίοδο που επέτρεψε στην Κύμη να μειώσει σε 71-45 με επιμέρους σκορ 18-18 και υποχρέωσε τον Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Oι νεοφώτιστοι τη μεγάλη διαφορά της ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 63-27, 73-45, 98-62.

Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 9 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 5, Τζένκινς 14 (4), Κάμινγκς 14, Ζάρας 7 (1), Μούρτος 9, Σίμτσακ 2, Μπάκνερ 13, Σανικίτζε 11, Καββαδάς 7.

Κύμη (Μπρατσιάκος): Αμπντούλ Αλίμ 2, Γκριν 5 (1), Τουντζιαράκης 5, Σιγκούνας 2, Τσούπκοβιτς 6, Τζόλος 2, Σχίζας 4, Σταμάτης 7, Πάλμπλαντ 3 (1), Μόργκαν 11, Ελ Αμίν 15.