Σανς - Σπερς 91-86 (vids)

Αλέξανδρος Καραλής

Οι Φοίνιξ Σανς επικράτησαν σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας των... μισών Σπερς με 91-86 στην Αριζόνα, δείχνοντας... άγριες διαθέσεις ενόψει της νέα αγωνιστικής περιόδου.

Σε ένα αρκετά κλειστό ματς, οι «ήλιοι» της Αριζόνα επικράτησαν των Τεξανών «σπιρουνιών» με 91-86, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Ντέβιν Μπούκερ που τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, αποτελώντας μόνιμο πρόβλημα για την άμυνα της ομάδας του Γκρεγκ Πόποβιτς.

Από τους... λειψούς Σπερς (έπαιξαν χωρίς Πάρκερ, Γκασόλ, Τζινόμπιλι, Όλντριντζ, Μιλς, Γκριν), ξεχώρισε ο σταρ τους, Καουάι Λέοναρντ, που πέτυχε 17 πόντους, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του για τα «σπιρούνια», που... έσκασαν στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ στο πρώτο προηγούνταν σταθερά.

Οι Σανς έκαναν το comeback με ένα εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 33-18) και δεν ξανακοίταξαν πίσω, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα στον πρώτο τους φιλικό αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 40-51, 73-69, 91-86