Στεάουα - Άρης 76-91 (pics)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο Άρης νίκησε στο Βουκουρέστι τη Στεάουα (76-91) με τον Βίκτορ Σανικίτζε να κάνει σπουδαία πράγματα (6π., 6ρ., 11ασ.) όπως και οι Κάμινγκς (16π., 6.ρ., 6ασ.), Τζένκινς (16π. με 4/5τρ.) και Μαρμπλ (13π.).

Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους Θεσσαλονικείς αφού η Στεάουα σκόραρε 26πόντους, νούμερο απαγορευτικό για τον Δημήτρη Πρίφτη. Στη συνέχεια οι παίκτες του Άρη σοβαρεύτηκαν στα μετόπισθεν και ταυτόχρονα βρήκαν λύσεις στην επίθεση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +12.

Η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε το παραμικρό στο δεύτερο ημίχρονο με τον Άρη να διατηρεί μόνιμα τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο πόντων.

Ο Ουίλιαμ Κάμινγκς τελείωσε με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, τον μιμήθηκε ο Μάικλ Τζένκινς με 16 πόντους (4/5τρ.) και ο Ντέβιν Μαρμπλ με 13 πόντους.

Ο Βίκτορ Σανικίτζε πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Άρη έχοντας 6 πόντους (3/4δ.), 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 40-52, 60-74, 76-91