Ιράν - Μεξικό 70-75

Οι Μεξικανοί επικράτησαν του Ιράν με 70-75 και αύριο (06/07 θα παίξουν με την Ελλάδα όχι για την πρόκριση, αλλά για την πρωτιά

Το Μεξικό νίκησε το Ιράν με 70-75 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Προολυμπιακού τουρνουά αφού οι Ασιάτες έκαναν και δεύτερη ήττα. Η αυριανή αναμέτρηση της Ελλάδας με τους Μεξικανούς έχει να κάνει μόνο για την τελική κατάταξη των ομάδων.

Το Μεξικό ξεκίνησε το ματς προηγούμενο 2-15 και έδειξε από πολύ νωρίς πως είχε τη διάθεση να μην επιτρέψει στους Ιρανούς να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης. Αυτό όμως δεν έγινε αφού οι Χαντάντι και Γιακτσάλι φρόντισαν ώστε η ομάδα τους να μειώσει στην τρίτη περίοδο.

Οι παίκτες του Ντιρκ Μπάουερμαν παίζοντας πολύ καλύτερη άμυνα και βρίσκοντας εύκολους πόντους στην επίθεση κατάφεραν να προσπεράσουν (59-58, 35').

Στα τελευταία λεπτά οι ισορροπίες άλλαξαν με ένα τρίποντο του Στολ κι ένα καλάθι του Κρουζ (64-68, 39') και τελικά το Μεξικό ήταν αυτό που πανηγύρισε.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 26-36, 47-53, 70-75