Καβαλίερς - Ουόριορς 115-101

Φάνης Παναγιώτου

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς έκανε ΤΑ ΠΑΝΤΑ (41 πόντοι, 16/27 σουτ, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 τάπες, 1 λάθος!) ο Στεφ Κάρι αποβλήθηκε και… πέταγε τις μασέλες και κάπως έτσι οι Καβαλίερς ισοφάρισαν σε 3-3 (115-101) τη σειρά των Τελικών με τους Ουόριορς!

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς έκαναν το πρώτο βήμα στο Όουκλαντ, το δεύτερο στην έδρα τους και πλέον πάμε για Game 7! Από το 2013, όταν οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν των Σαν Αντόνιο Σπερς με 4-3 έχουμε να δούμε 7ο Τελικό, αλλά το Κλίβελαντ τα κατάφερε, έφερε τη σειρά στο 3-3 και πλέον στην Oracle Arena θα γραφτεί ιστορία είτε από τη μία είτε από την άλλη πλευρά, με τους Καβς να ψάχνουν την ανατροπή από το 3-1. Δηλαδή κάτι που δεν έχει συμβεί ΠΟΤΕ σε Τελικούς ΝΒΑ!

ΤΟ ΜΑΤΣ
Ο ΛεΜπρον Τζέιμς είχε δηλώσει πως η ομάδα του έχει την ευκαιρία στο σπίτι της να κάνει το 3-3 κι οι συμπαίκτες του μπήκαν στο παρκέ με το… μάτι τους να γυαλίζει! Οι Καβς ξεκίνησαν μ’ ένα 8-0, με τους Πολεμιστές να μην μπορούν να σκοράρουν και τον ΛεΜπρον να… κάνει τα δικά του! Εν συνεχεία η διαφορά έγινε διψήφια (13-2) κι οι Ουόριορς δεν είχαν καμία απολύτως απάντηση (20-7). Λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου οι Καβαλίερς έφτασαν στο +20 (29-9) με τον Μο Ουίλιαμς να μπαίνει στο παρκέ και να σκοράρει, ενώ στο φινάλε (12’) το σκορ ήταν 31-11 για το Κλίβελαντ!

Στη δεύτερη περίοδο οι Ουόριορς μπήκαν καλύτερα και με τρίποντο το Στεφ Κάρι μείωσαν σε 39-24. Εν συνεχεία η διαφορά κατέβηκε ακόμα περισσότερο (46-33), ενώ έπεσε κάτω από τους 10 (46-38) με ΤΡΟΜΕΡΟ τρίποντο του Κάρι! Κάπου εκεί, όμως, οι Καβαλίερς πήραν ξανά μπροστά! Έβγαλαν σερί άμυνες και έκαναν το 54-38 με το alley oop των Τζέιμς-Τόμπσον να κλέβει την παράσταση. Κι οι Καβς δεν σταμάτησαν εκεί. Ο Τάιρον Λου τράβηξε από την άκρη του πάγκου τον Ντάνταϊ Τζόουνς, εκείνος έβαλε 5 πόντους σε ελάχιστο χρονικό διάστημα κι οι δύο αντίπαλοι πήγαν στ’ αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 59-43!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι Καβς ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (65-43) για να ακολουθήσει τρίποντο του Κέβιν Λαβ για το 70-46! Η συνέχεια άνηκε στον Στεφ Κάρι, ο οποίος με σερί πόντων μείωσε σε 70-55, το Κλίβελαντ, όμως, απάντησε! Οι γηπεδούχοι έκαναν το 76-57 με τη… φάση των Τελικών, το σκορ στη συνέχεια έχει 80-61, ωστόσο οι Πολεμιστές μ’ ένα σερί 0-10, κατάφεραν να μειώσουν σε 80-71 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, με τον Κλέι Τόμπσον (15 πόντοι στο τρίτο δωδεκάλεπτο) να έχει πάρει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Κάρι να έχει 5 φάουλ αλλά να μειώνει σε 84-76. Ο King James, όμως, δεν ήθελε να χάσει και πήρε την ομάδα στις πλάτες του! Ο φοβερός ΛεΜπρον έκανε το 90-79 έχοντας πετύχει τους 18 τελευταίους πόντους του Κλίβελαντ στο σημείο αυτό! Και δεν σταμάτησε εκεί, με μία εντυπωσιακή τάπα στον Κάρι και συμμετοχή στους 27 τελευταίους πόντους των Καβς! Στη συνέχεια το ματς… στράβωσε ακόμα περισσότερο για τους Ουόριορς, καθώς ο Κάρι αποβλήθηκε με 6 φάουλ περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος, διαμαρτυρήθηκε έντονα πετώντας το προστατευτικό του (σ.σ. χτύπησε έναν φίλο των Καβς!) και κάπου εκεί, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τα επόμενα λεπτά -μέχρι το τελικό 115-101- ν’ αποτελούν τυπική διαδικασία!

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ
Ο Καϊρί Έρβινγκ μέτρησε 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο τελείωσε με 23 συνολικά. Οι Καβς, όμως, είχαν τον ΛεΜπρον Τζέιμς (41 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ) σε φοβερό βράδυ και στις δύο μεριές του παρκέ και δεν γινόταν να χάσουν! Εξαιρετικός κι ο Τρίσταν Τόμπσον με double-double (15π., 16ρ.) και 6/6 δίποντα! Από την άλλη, οι Splash Brothers προσπάθησαν (Κάρι 30π., Τόμπσον 25π.) έχασαν, όμως, αρκετά σουτ, ενώ εκτός από τον Μπαρμπόσα (14π.) δεν είχαν άλλες βοήθειες...

Τα δωδεκάλεπτα: 31-11, 59-43, 80-71, 115-101