Θάντερ 2016, όπως... Λέικερς 1987! (vid)

Οι Θάντερ έκαναν το 3-1 στη σειρά των τελικών της Δύσης απέναντι στους Ουόριορς, πετυχαίνοντας μάλιστα για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι 70+ πόντους στο πρώτο ημίχρονο, επίδοση που έχει να εμφανιστεί από το 1987 και τους Λέικερς των Τζαμπάρ και Τζόνσον.

Μετά τη νίκη στους στο Game 4 στην Οκλαχόμα με 118-94, οι Θάντερ προηγούνται πλέον με 3-1 στη σειρά των τελικών της Δύσης και απέχουν μόλις μία νίκη από το να βρεθούν στους τελικούς του ΝΒΑ.

Μάλιστα, με το 72-53 υπέρ της στο τέλος του πρώτου μέρους, η ομάδα του Μπίλι Ντόνοβαν ισοφάρισε και ένα ιστορικό ρεκόρ, καθώς έγινε το πρώτο σύνολο μετά τους Λέικερς του 1987 που σημειώνει για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι 70+ πόντους σε πρώτο μέρος αναμέτρησης των playoffs (72-47 υπέρ τους το σκορ ημιχρόνου στο Game 3).

Οι Λέικερς των Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ, Μάτζικ Τζόνσον, Τζέιμς Ουόρθι και Μπάιρον Σκοτ είχαν σημειώσει ανάλογη επίδοση στον 1ο γύρο των playoffs του 1987 απέναντι στους Νάγκετς, τους οποίους είχαν «σκουπίσει» με 3-0, σημειώνοντας 72 και 73 πόντους στα πρώτα ημίχρονα των Game 1 και Game 2.

Μάλιστα οι «Λιμνάνθρωποι» είχαν στεφθεί και πρωταθλητές του ΝΒΑ τελικά (η σειρά με τους Σέλτικς είχε τελειώσει με 4-2), γεγονός που σημαίνει πως για τους προληπτικούς και όσους πιστεύουν στις παραδόσεις, το 2016 ίσως και να είναι η χρονιά των Θάντερ.