Άρης - ΑΕΚ 67-77 (pics)

ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ Η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επέστρεψε από το -16 απέναντι στον Άρη και πέρασε για πρώτη φορά από το «Nick Galis Hall» (67-77)! Το Σάββατο (21/5, 19:00) το Game 2 της σειράς.

Η «μάχη» για την τρίτη θέση του... γοήτρου άρχισε! Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, αλλά η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο ημίχρονο κι όχι μόνο επέστρεψε από το -16 (37-21 στο 16'), αλλά νίκησε και για πρώτη φορά φέτος στο «Nick Galis» με +10 πόντους (67-77).

Από τη μία ο Οκάρο Ουάιτ έκανε εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, από την άλλη ο Τζέι Κόβαν Μπράουν με 20 πόντους κι 6 ριμπάουντ βοήθησε την ΑΕΚ να ανατρέψει την κατάσταση.

Η Ένωση που παρουσιάστηκε χωρίς τον τραυματία Λουκά Μαυροκεφαλίδη περιμένει την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο ΟΑΚΑ το Σάββατο (21/5, 19:00) για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς που θα κρίνει την τρίτη θέση των playoffs.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Από τη μία ο Άρης προερχόταν από μία δύσκολη ημιτελική σειρά με τον Παναθηναϊκό που κρίθηκε στο πέμπτο ματς, από την άλλη η ΑΕΚ είχε περισσότερο χρόνο να προετοιμαστεί, αφού η σειρά με τον Ολυμπιακό κρίθηκε στο τρίτο ματς.

Με τον Οκάρο Ουάιτ να χάνει μόλις ένα σουτ στο πρώτο ημίχρονο (13π., 2/3δίπ., 1/1τρίπ., 6/6βολ., 6ριμπ.) ο Άρης μπήκε πιο δυνατά κι εκμεταλλεύτηκε τόσο τα λάθη της ΑΕΚ (0-7 τα λάθη στο 10'), όσο και την αστοχία της (4-16τρίπ. στο 20'). Η Ένωση που έδειξε αδυναμίες στην άμυνα κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα της στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι κρατούσαν τον ρυθμό και τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (37-21 στο 16').

Ο Σάκοτα με προσωπικό σερί 5-0 (43-33 στο 22') έδωσε την ώθηση στην ΑΕΚ που κατάφερε να κάνει την αντεπίθεσή της και να ρίξει τη διαφορά ακόμα και στους πέντε πόντους. Ωστόσο, ένα φάουλ εκτός φάσης του Κάρτερ στον Ξανθόπουλο έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +7 για τον Άρη (57-50). H ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς που έδειξε διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο επέτρεψε στους γηπεδούχους να πετύχουν μόλις 10 πόντους στην τέταρτη περίοδο (10-27 το σκορ). Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε άστοχη έξω από τα 6,75μ. στην αναμέτρηση, αλλά έβαλε τα κρίσιμα. Τα διαδοχικά τρίποντα από τους Σάκοτα και Μιλόσεβιτς ήταν αυτά που της έδωσαν «ανάσα» 5 πόντων (61-66 στο 37'), ενώ το τρίποντο-απάντηση του Μπράουν ήρθε σε καθοριστικό σημείο (67-71 στο 38'). Ακολούθησαν οι άστοχες βολές του Μούρτου, το πέμπτο φάουλ του Ουάιτ κι ο Σάκοτα ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σάκοτα ήταν... ανεβασμένος στο δεύτερο ημίχρονο (15π., 4ριμπ.) κι ο Τζέι Κόβαν Μπράουν (20π., 6ριμπ.) βοήθησε την ΑΕΚ να κάνει την ανατροπή.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ντούσαν Σάκοτα έβαλε για πρώτη φορά μπορστά την Ένωση τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος (61-63 στο 36') και στη συνέχεια ο Μπράουν... απάντησε στο τρίποντο του Ουότερς (67-71). Ο Μούρτος έχασε 2/2 βολές κι ο Ουάιτ έκανε το πέμπτο του φάουλ στον Σάκοτα που «κλείδωσε» τη νίκη από τη γραμμή των βολών (67-73 στο 39').

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ κατά τη διάρκεια της χρονιάς έχει συνηθίσει να βλέπει διαφορές να... εξαφανίζονται και παιχνίδια να χάνονται ενώ φαινόντουσαν δικά της. Απόψε, έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε ν' ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να κάνει το break.

Ο Άρης κρατάει το πρώτο ημίχρονο που κυριάρχησε.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Άρης στο πρώτο μέρος πέτυχε 43 πόντους, στο δεύτερο 24 πόντους και στα κρίσιμα σημεία δεν είχε καθαρό μυαλό. Η Ένωση από την πλευρά της αφήνει πίσω τα ποσοστά και την εικόνα του πρώτου μέρους.

Τα δεκάλεπτα:  23-13, 43-28, 57-50, 67-77
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος 4, Τσούπκοβιτς 5, Γουάιτ 15 (1), Γουότερς 12 (2), Ζάρας 4, Κόεν 4, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 2, ΜακΝίλ 11
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 15 (3), Μιλοσέβιτς 13 (2 τριπ. – 9 ριμπ), Μωραϊτης, Κατσίβελης  5 (1), Χέρστον 5 (1), Κάρτερ 10, Μπράουν 20 (4 τριπ. – 4 ασ. – 6 ριμπ.), Έρικ 1, Καλαμπόκης 2, Μαυροειδής 6, Σαρικόπουλος