Μπλέιζερς - Ουόριορς 125-132

Ο Στεφ Κάρι πάτησε ξανά παρκέ κι οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς -αν και δυσκολεύτηκαν- έκαναν το 3-1 στη σειρά με τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλείζερς (125-132).

Μπήκε στο παρκέ, έκανε προθέρμανση και παρά το γεγονός ότι δεν ήταν στη βασική πεντάδα της ομάδας του, κατάφερε ξανά να κάνει τη διαφορά! Ο λόγος για τον Στεφ Κάρι, ο οποίος αγωνίστηκε κανονικά στο Game 4 της σειράς των Ουόριορς με τους Μπλείζερς και πετυχαίνοντας 40 πόντους (5/16 τρίποντα) σε 37 λεπτά συμμετοχής, οδήγησε τους Πρωταθλητές στο θετικό αποτέλεσμα και το 3-1.

Βέβαια, το ματς δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Στιβ Κερ, η οποία βρέθηκε να χάνει με διψήφια διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο, όμως, υπήρχε μόνο μία ομάδα στο παρκέ κι αυτή ήταν οι Ουόριορς! Το προβάδισμα, όμως, που πήραν οι Πολεμιστές δεν ήταν ικανό να τους δώσει τη νίκη κι έτσι -έπειτα από φινάλε… θρίλερ- τα πάντα κρίθηκαν στην παράταση!

Εκεί, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς έμειναν από… ανάσες, έχασαν σημαντικά σουτ και με τον Στεφ Κάρι να… εκτελεί, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς βρήκαν τον τρόπο να φύγουν νικητές από το Moda Center με 125-132. Πλέον, η σειρά επιστρέφει στην Oracle Arena, με τους Πρωταθλητές να ψάχνουν ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα, προκειμένου να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στους Τελικούς της Δύσης...

ΟΥΟΡΙΟΡΣ-ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ 3-1
Game 1: Ουόριορς-Μπλέιζερς 118-106
Game 2: Ουόριορς-Μπλέιζερς 110-99
Game 3: Μπλέιζερς-Ουόριορς 120-108
Game 4: Μπλέιζερς-Ουόριορς 125-132
Game 5: Ουόριορς-Μπλειζερς 11/5
Game 6: Μπλέιζερς-Ουόριορς 13/5*
Game 7: Ουόριορς-Μπλέιζερς 17/5*