Πεδουλάκης: «Αδικήσαμε τον εαυτό μας»

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΑΡΗΣ 85-79

Ο Αργύρης Πεδουλάκης τόνισε πως το τελευταίο 5λεπτο της νίκης επί του Άρη (85-79) στο ΟΑΚΑ στην πρεμιέρα των ημιτελικών της Α1 πρέπει να γίνει μάθημα σε όλους στον Παναθηναϊκό.

«Αδικήσαμε τον εαυτό μας. Είναι αυτό που λένε ότι "πρώτα σου βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι". Αυτό φάνηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Στο τρίτο δεκάλεπτο με την καλή άμυνα και τα mismatches που διαβάσαμε χάρη στον Ραντούλιτσα πήραμε καλή διαφορά. Μετά παίξαμε πολύ άναρχο μπάσκετ, χωρίς μυαλό. Αδικήσαμε τον εαυτό μας. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε κάποια προβλήματα στην άμυνα και στο αμυντικό ριμπάουντ. Τα γκαρντ βοήθησαν να λύσουμε το δεύτερο πρόβλημα. Αλλάξαμε την άμυνα, γιατί ο Αρης σούταρε καλά από μακριά. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πιο δυνατά, πιο έξυπνα. Έως τώρα είχαμε συνηθίσει να μη διαβάζουμε το παιχνίδι και να μη κοιτάμε τις λεπτομέρειες. Πρέπει να μας γίνει μάθημα αυτό που έγινε στο τέλος, με video-θεραπεία, για να δουν κάποια παιδιά που δεν το 'χουν διδαχθεί, για να μας γίνει συνήθεια. Στο τέλος έρχεται η κούραση, πέφτουν οι σφυγμοί και βγαίνει η συνήθεια» είπε στη συνέντευξη Τύπου o 52χρονος προπονητής του Παναθηναϊκού, ο οποίος κλήθηκε να μιλήσει και για τις όποιες αλλαγές στο παιχνίδι της ομάδος: «Δε μπορούν ν' αλλάξουν πολλά πράγματα. Χρειάζονται 3 μήνες τουλάχιστον, αλλιώς δε θα υπήρχε προετοιμασία το καλοκαίρι. Για να παίξουμε ειδικά το μπάσκετ που παίζαμε εμείς χρειάζεται χρόνος. Θέλουμε να βάλουμε κάποιος νόμους, στους οποίους θα υπακούσουν όλοι. Δεν είναι εύκολο, γιατίμ αν παίζεις με ένα συγκεκριμένο τρόπο, δεν αλλάζει εύκολα. Κοιτάμε να βελτιώσουμε την ψυχολογία και λίγο την τακτική. Ένα θέμα που έχει η ομάδα είναι η δύναμη κι αυτό φανερώνεται στο ριμπάουντ κι ειδικά στη Euroleague, όπου ο Παναθηναϊκός ήταν δυνατός. Μπορεί να 'χουμε ταλέντο στο ανοικτό γήπεδο, αλλά αυτό έρχεται μέσω της άμυνας. Στο τελευταίο 5λεπτο παίξαμε κακό μπάσκετ».