Χοκς - Σέλτικς 110-83

Τα «γεράκια» δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στο Game 5 με τους Σέλτικς, επικρατώντας άνετα με 110-83.

Στην Ατλάντα το σκορ «έγραφε» ήδη 2-0 και παρότι η ομάδα της Βοστώνης κατάφερε να φέρει στα «ίσια» τη σειρά στην έδρα της, δεν κατάφεραν να κάνουν το ίδιο μακριά απ’ αυτήν. Με πρωταγωνιστές τους Μάικ Σκοτ και Τζεφ Τιγκ πήραν άνετη νίκη, έκαναν το 3-2 και ταξιδεύουν ξανά στο «TD Garden» για να τελειώσουν τη σειρά.

Μέχρι την πρώτη περίοδο άντεξαν οι Σέλτικς, που έχοντας ως μοναδική απειλή στην επίθεση τον Αζάια Τόμας, προηγήθηκαν στο 12’ με 20-15. Έκτοτε οι Χοκς επιβλήθηκαν κατά κράτος και επέβαλλαν τους δικούς τους κανόνες στην αναμέτρηση. Το ημίχρονο έκλεισε με 47-39, όμως η «βενζίνη» για τους φιλοξενούμενους έμοιαζε ήδη να στερεύει.

Αποκορύφωμα ήταν το τρίτο 12λεπτο, όταν τα «γεράκια» πέτυχαν σχεδόν double-score (42-23), ενώ ο τραυματισμός του Τόμας στις αρχές της 4ης περιόδου στέρησε απ’ τους Σέλτικς κάθε πιθανότητα ανατροπής.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σκοτ (17 π, 5 ρ, 6 ασ), Τιγκ (16 π) και Μπάζεμορ (16 π, 5 ρ), ενώ για τους ηττημένους ο Τέρνερ έμοιαζε να προσπαθεί μόνος του (15 π), ειδικά μετά την αποχώρηση του Τόμας (7 π).