Ράπτορς - Πέισερς 102-99

Με τον νικητή να κρίνεται στο φινάλε, όπου ο Χιλ ευστόχησε σε εκπρόθεσμο τρίποντο στην τελευταία φάση, οι Πέισερς είδαν τη μεγάλη τους διαφορά να εξανεμίζεται και τους γηπεδούχους Ράπτορς να παίρνουν τη νίκη με 102-99!

Αγωνιώδης διακύμανση του σκορ, μεγάλες ανατροπές, τεράστιοι πρωταγωνιστές κι ένα «καυτό» φινάλε επεφύλασσε το Game 5 της σειράς μεταξύ Ράπτορς και Πέισερς, με τους Καναδούς να κατακτούν τη νίκη και να παίρνουν «κεφάλι» στη σειρά με 3-2.

Οι Πέισερς προηγήθηκαν στο πρώτο δωδεκάλεπτο με 35-20, όντας αρκετά καλύτεροι των γηπεδούχων, που δεν έβρισκαν λύσεις επιθετικά. Την ίδια ώρα ο εκπληκτικός Πολ Τζορτζ έβαζε τη μπάλα στο καλάθι με κάθε τρόπο, δίνοντας διαφορά ασφαλείας στους φιλοξενούμενους. Η κατάσταση ισορρόπησε στη δεύτερη περίοδο, όταν οι Ράπτορς με «μπροστάρη» τον Ντε Μάρκους Ροζαν πέτυχαν 32 πόντους και μείωσαν τη διαφορά, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με 52-61.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Πέισερς επανήλθαν και με τον Μάιλς και τον Χιλ να δίνουν βοήθειες στον Τζορτζ ανέβασαν τη διαφορά στους 13 (79-90). Σ’ εκείνο το σημείο έδειχναν πως μάλλον έχουν την ικανότητα να αντέξουν την πίεση και να οδηγήσουν έως το φινάλε την κούρσα, όμως η τέταρτη περίοδος ήρθε να ανατρέψει τα πάντα!

Με επιμέρους σκορ 13-2 στα πρώτα έξι λεπτά έφεραν τον αγώνα στην απόλυτη ισορροπία, καθώς οι Πέισερς τα έβρισκαν συνεχώς «μπαστούνια» στην επίθεση. O Χιλ με τρίποντο μείωσε σε 100-99 43’’ πριν το φινάλε, όμως ο Ρόζαν ήταν εύστοχος στις βολές στα 13’’, κάνοντας το 102-99. Τότε ξανά ο Χιλ «χτύπησε» με τρίποντο στην τελευταία φάση ευστοχώντας, όμως οι διαιτητές έκριναν το καλάθι ως εκπρόθεσμο! Έτσι οι Ράπτορς έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 102-99.

Για τους νικητές, ο Ροζαν ήταν εκπληκτικός, φτάνοντας τους 34 πόντους, ενώ ως συμπαραστάτες τον Λόουρι (14 π, 4ρ, 5ασ) και Μπιγιόμπο (10π, 16ρ). Απ’ την πλευρά των ηττημένων, ο Τζορτζ ήταν «διαστημικός», φτάνοντας τους 39 πόντους, έχοντας παράλληλα ριμπάουντ και ασίστ, ενώ σημαντικοί ήταν και οι Τέρνερ (14π, 8ρ) και Χιλ (11π, 6ρ).