Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 38-50

Ο Ολυμπιακός... σκούπισε και τη σειρά με τον Παναθηναϊκό (38-50) και κατέκτησε αήττητος το πρώτο Πρωτάθλημα της ιστορίας του έπειτα από ένα επεισοδιακό παιχνίδι στο «Παύλος Γιαννακόπουλος»!

Αήττητος το Κύπελλο, αήττητος και το Πρωτάθλημα! Ο Ολυμπιακός πέρασε από το «Παύλος Γιαννακόπουλος» κι έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου Πρωταθλήματος της ιστορίας του μπροστά σε άδειες εξέδρες.

Με το σκορ να είναι 29-44 (-5'33'') οι διαιτητές ζήτησαν διακοπή της αναμέτρησης λόγω υβριστικών συνθημάτων κι αντικείμενα έκαναν την εμφάνισή τους στο παρκέ. Έπειτα από αρκετά λεπτά η αναμέτρηση συνεχίστηκε μπροστά σε άδειες εξέδρες με τον Ολυμπιακό να φτάνει στον τίτλο.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να είναι αρκετά νευρικές. Οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στα αποδυτήρια στο +3 (24-27 στο 20'), ενώ στην επιστροφή ο Παναθηναϊκός ήταν... άφαντος. Με τις επιθέσεις των δύο ομάδων να είναι άστοχες, η Ντέλβα πέτυχε το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της περιόδου κι οι φιλοξενούμενες πήραν σημαντικό προβάδισμα (26-39 στο 30').

Τελικά, μετά τη διακοπή οι γηπεδούχες σκόραραν τρία συνεχόμενα τρίποντα (38-46 στο 37'), αλλά ήταν αργά για να ανατρέψουν την κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 24-27, 26-39, 38-50

Πηγή: sportsdata.gr

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 4-0
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 61-66 (κανονική περίοδος)
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 82-59 (κανονική περίοδος)
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 74-37