Ρέθυμνο - Ολυμπιακός 73-77

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 επί του Ρεθύμνου (73-77) και πέρασε στην ημιτελική φάση των playoffs. Αν και πήρε διαφορά 19 πόντων, στο τέλος χαλάρωσε και οι Κρητικοί διεκδίκησαν τη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι Πειραιώτες είχαν 1/7 τρίποντα και 7 λάθη, κάτι το οποίο προσπάθησε να μιμηθεί και το Ρέθυμνο (8 λάθη) με του Κρητικούς να υποχρεώνουν τον Ολυμπιακό χωρίς πόντος για 5:40!

Η είσοδος του Χακίμ Ουόρικ άλλαξε τη ροή του ματς δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του, ωστόσο ο Τόμας Ντελινινκάιτις με 2/2 τρίποντα έφερε τους Κρητικούς και πάλι κοντά στο σκορ.

Ο Βασίλης Σπανούλης με 10 συνεχόμενους πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, έδωσε το έναυσμα ώστε να ξεφύγει ο Ολυμπιακός (42-61, 28'). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάντως οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Χάροου μπήκαν στη διεκδίκηση της νίκης, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν σπουδαία άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και είχαν12 περισσότερα ριμπάουντ (28-40) και 6 περισσότερες ασίστ (12-18).

Οι Κρητικοί σούταραν πάντως πολύ καλύτερα πίσω από τα 6.75 (12/23-5/19).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χακίμ Ουόρικ ήταν ο κορυφαίος των νικητών αφού στα 21:14 είχε 17 πόντους (8/11δ., 1/1β.) και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τάιλερ Στόουν σκεφτόταν ήδη την επιστροφή στις ΗΠΑ αφού τελείωσε το ματς με 3 πόντους (0/3δ., 1/5τρ.) και μόλις ένα ριμπάουντ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με 16-0 σερί στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 42-45 σε 42-61. Οι Κρητικοί δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση στο τέλος μείωσαν με 8 σερί πόντους του Χάροου σε 73-77. Μάλιστα έβγαλαν άμυνα, ωστόσο ο νεαρός Θεοδωρίδης αστόχησε και εκεί ουσιαστικά έληξε το παιχνίδι.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τα 12 εύστοχα τρίποντα και το γεγονός ότι επέστρεψε από το 41-61 που βρέθηκε να χάνει.

Ο Ολυμπιακός την εντυπωσιακή τρίτη περίοδο και τις 16/20 βολές (80%).

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τους 44 πόντους που δέχτηκαν μέσα από τη ρακέτα.

Ο Ολυμπιακός δε θέλει να επαναληφθούν τα 17 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 36-40, 49-66, 73-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΡΕΘΥΜΝΟ 2-0
Ολυμπιακός – Ρέθυμνο 102-71
Ρέθυμνο-Ολυμπιακός 73-77