Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 102-71

Ο Ολυμπιακός νίκησε το Ρέθυμνο με 102-71 προσφέροντας πολλές θεαματικές φάσεις και δείχνοντας την απαραίτητη σοβαρότητα ακόμη και στα τελευταία λεπτά.

Ο Ολυμπιακός έκανε το αναμενόμενο 1-0 στην πρώτη φάση των playoffs επικρατώντας του Ρεθύμνου με 102-71

Με εξαίρεση κάποια ξεσπάσματα ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε καλό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στην άμυνα με αποτέλεσμα οι Κρητικοί να είναι πολύ κοντά στο σκορ (35-34, 18’).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα και βρίσκοντας με ευκολία σκορ έφτασαν και στο +33 (91-58, 35’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο προπονητές ήθελαν να δώσουν ευκαιρίες σε παίκτες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής και φυσικά ξεκίνησαν να σκέφτονται το επόμενο παιχνίδι στην Κρήτη (24/04-17:00).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Πειραιώτες είχαν 23/43 δίποντα, 15/26 τρίποντα και 21 ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ματ Λοτζέσκι είχε 21 πόντους (4/4δ., 3/5τρ., 4/6β.), 6 ασίστ, ένα ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο.

Ο Κώστας Παπανικολάου σκόραρε επίσης 21 πόντους (5/10δ., 3/4τρ., 2/2β.), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακό απόγευμα βρέθηκαν οι Παπαπέτρου (5π. με 2/7 σουτ και 2 ριμπάουντ σε 19:27) και Αγραβάνης (3π. με 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και πολλές κακές άμυνες στον Στόουν σε 19:53).

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Από το 18’ έως και το 24’ ο Ολυμπιακός έτρεξε επιμέρους σκορ 21-4, ξέφυγε με 56-38 και δεν ξανακοίταξε πίσω.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τη σοβαρότητα που έδειξε ακόμη και όταν η διαφορά ξεπέρασε τους 25 πόντους και φυσικά τα 15/26 τρίποντα.

Το Ρέθυμνο την απόδοση του Τάιλερ Στόουν (19π., 10ρ.).

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι Πειραιώτες τα 12 επιθετικά ριμπάουντ των αντιπάλων τους ενώ οι Κρητικοί τα 17 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 45-36, 76-52, 102-71