Κόροιβος - Λαύριο 86-69

Έστω και την ύστατη ώρα, ο Κόροιβος σφράγισε την παραμονή στην Basket League, καθώς στον «τελικό» επικράτησε του Λαυρίου με 86-69.

Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου έκανε το... καθήκον της, επικράτησε στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Ήλιδας του Λαυρίου και σε συνδυασμό με τη νίκη των Τρικάλων επί του Απόλλωνα και της ΑΕΚ επί του Αρκαδικού παρέμεινε στη μεγάλη κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι, έπαιξαν με μεγαλύτερο πάθος και δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη, την πρώτη μετά από 6 σερί ήττες.

Το Λαύριο από την πλευρά του με νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων θα μπορούσε να μπει στα playoffs, ωστόσο δεν τα κατάφερε και αρκέστηκε στην... παραμονή στην κατηγορία.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κόροιβος έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη και με την πολύτιμη συμβολή του κόσμου του την πήρε. Ο γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι σε δίποντα και βολές από το Λαύριο, είχαν 11 περισσότερα ριμπάουντ, 5 παραπάνω κλεψίματα και 4 λιγότερα λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Για ακόμη ένα παιχνίδι κορυφαίος παίκτης του Κοροίβου ήταν ο Ντουέιν Ντέιβις, ο οποίος σε 26 λεπτά είχε 25 πόντους (6/8 διπ., 2/6 τρ., 7/8 β.), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζαμάλ Νίξον μπορεί να πέτυχε 10 πόντους απόψε, ωστόσο ήταν πολύ άστοχος (3/11 προσπάθειες), είχε 1 λάθος και 2 φάουλ σε 26 λεπτά συμμετοχής.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξέσπασμα του Κοροίβου στα πρώτα 5 λεπτά της 3ης περιόδου, όπου με 12-0 σερί έκανε το 53-44, 65-44 και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Αμφότερες οι δυο ομάδες κρατάνε την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Κόροιβος τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (8/24) στα τρίποντα και το Λαύριο την αστοχία στις βολές (13/19) και τη χαμένη ευκαιρία να μπει στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 50-43, 71-52, 86-69