Τρίκαλα - Απόλλων Πάτρας 84-67

Τα Τρίκαλα επικράτησαν των Πατρινών με 84-67 και έσωσαν τον Κόροιβο που ζήταγε επιτακτικά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα για να μείνει στην Α1.

Τα Τρίκαλα ήταν αδιάφορα βαθμολογικά, ο Απόλλωνας ήθελε τη νίκη για να μπει στα playoffs, ωστόσο το κίνητρο δεν έπαιξε ρόλο κι έτσι οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 84-67 κρατώντας στην κατηγορία ταυτόχρονα τον Κόροιβο Αμαλιάδας.

Τα Τρίκαλα στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερα στις λεπτομέρειες και είχαν ένα μικρό προβάδισμα.

Στην τρίτη περίοδο με πρωταγωνιστές τους Μπράουν και Βίχλαμσον τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 71-50 (27') και εκεί ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι σούταραν 10/24 τρίποντα και 22/39 δίποντα με τους Πατρινούς να έχουν χαμηλότερα ποσοστά στις συγκεκριμένες κατηγορίες (8/26τρ., 17/24δ.).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Οβί Σοκό σε 35:06 είχε 25 πόντους (9/12δ., 1/5τρ., 4/6β.), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντέβιν Σάντλερ τελείωσε με 4 πόντους (1/5δ., 0/2τρ., 2/2β.), 3 ασίστ και 5 λάθη.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 55-50 οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 16-0 και ουσιαστικά ήταν αυτό που τους χάρισε τη νίκη.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι Θεσσαλοί την παραμονή τους σε μία πολύ δύσκολη για αυτούς σεζόν.

Οι Πατρινοί τις 18 ασίστ που μοίρασαν.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Τα Τρίκαλα ότι χάνουν έναν εξαιρετικό προπονητή χάρη στον οποίο οφείλουν πάρα πολλά. Αυτό ήταν το τελευταίο ματς του Κώστα Φλεβαράκη στον πάγκο της ομάδας.

Ο Απόλλων την απόδοσή του στην τρίτη περίοδο (27-10).

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-44, 75-54, 84-67