ΤΟ ΜΑΤΣ ΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

Άρης - Ολυμπιακός 70-74 (pics)

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε σημαντική νίκη (70-74) απέναντι σε έναν πολύ καλό Άρη και με τον Οθέλο Χάντερ να παίζει 2:28 λόγω τραυματισμού. Εκπληκτικός Σπανούλης (17π., 11ασ.).

Ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας ενός πολύ καλού Άρη με 70-74 και ουσιαστικά θα έχει το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς. Με τον Οθέλο Χάντερ να αγωνίζεται μόλις για 2:30 λόγω τραυματισμού και τους γηπεδούχους να παίζουν πάρα πολύ καλά η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε έναν καταπληκτικό Βασίλη Σπανούλη (14π., 5ασ., 0λ.) χάρη στον οποίο πήρε διαφορά 6 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Άρης «πλήρωσε» την αστοχία του στα δίποντα και την επιμονή στα σουτ τριών πόντων αφού για πρώτη φορά ευστόχησε σε σουτ για δύο πόντους στο 13'.

Ο άποντος στο πρώτο ημίχρονο Οκάρο Ουάιτ σκόραρε 11 πόντους στα πρώτα 4' της τρίτης περιόδου και σε συνδυασμό με πολύ καλή άμυνα οι γηπεδούχοι έτρεξαν 11-0 σερί και προηγήθηκαν με 44-40 (25'). Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες μιμήθηκαν τους αντιπάλους τους και έτρεξαν με τη δική τους σειρά σερί 8 αναπάντητων πόντων (44-48, 28').

Ο Άρης μπήκε... φορτσάτος στο τελευταίο δεκάλεπτο, προηγήθηκε 62-58 κι έχασε δύο ευκαιρίες να μεγαλώσει κι άλλο τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός χάρη στην προσωπικότητά των παικτών του κατάφερε να γυρίσει και να προσπεράσει με 66-68. Το ματς κρίθηκε στις βολές εκεί που οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πανηγύρισαν μία πολύ σημαντική νίκη

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Λεπτομέρειες έκριναν την αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στα δίποντα (12/30-17/34), αλλά όχι στα τρίποντα (12/28-6/26). Οι Πειραιώτες πήραν 12 επιθετικά ριμπάουντ και πέτυχε ισάριθμους πόντους με δεύτερη ευκαιρία.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης σε 34:03 είχε 17 πόντους (1/4δ., 2/6τρ., 9/11β.), 11 ασίστ, 3 λάθη κι ένα κλέψιμο (ranking 26).

Ο Γιώργος Πρίντεζης τελείωσε με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Κώστας Παπανικολάου με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Κομβική παρουσία ο Χακίμ Ουόρικ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από τον Άρη ξεχώρισε ο Οκάρο Ουάιτ (17π. με 5/8τρ., και 6 ριμπάουντ) ο οποίος ήταν χωρίς πόντο στο ημίχρονο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μιχάλης Πελεκάνος σε 12:23 είχε 3 πόντους (1/2τρ.) και μόλις 2 ριμπάουντ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Άρης στο 37 ήταν μπροστά με 62-58. Ο ΜακΝιλ ανενόχλητος αστόχησε σε τρίποντο και ο Γιώργος Πρίντεζης σκόραρε στον αιφνιδιασμό. Αντί να γίνει το 65-58, έγινε το 62-60 και στη συνέχεια άλλαξε η ροή του ματς.

Στο 62-62 κακώς δεν μέτρησε καλάθι του ΜακΝιλ που θα έδινε προβάδισμα στον Άρη.

Ο Άρης προσπέρασε και πάλι (66-65) όμως το τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου έβαλε σε θέση οδηγού τους Πειραιώτες και δεν ξανακοίταξαν πίσω.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Άρης έδειξε για μία ακόμη φορά ότι ορισμένες λεπτομέρειες τον κρατούν μακριά από μία σπουδαία νίκη.

Ο Ολυμπιακός τη νίκη που του δίνει πλεονέκτημα έδρας και τον χαρακτήρα που έβγαλαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τα 12 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι τον τραυματισμό του Οθέλο Χάντερ και τις 12 χαμένες βολές.

Tα δεκάλεπτα: 10-12, 28-34, 52-53, 70-74