Λαύριο - Απόλλων Πάτρας 80-64

Το Λαύριο νίκησε τον Απόλλωνα με 80-64 παίζοντας για μία ακόμη φορά πολύ καλό μπάσκετ μπροστά στο κοινό του. Οι γηπεδούχοι διατηρούν πιθανότητες ακόμη για συμμετοχή στα playoffs.

Το Λαύριο σε μία ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση νίκησε τον Απόλλωνα Πάτρας με 80-64 και μαθηματικά μπορεί να ελπίζει ακόμη και για παρουσία στα playoffs. Για να συμβεί αυτό χρειάζεται συνδυασμός αποτελεσμάτων ενώ θα είχε μεγαλύτερη τύχη αν είχε καλύψει το -17 που είχε χάσει στην Πάτρα.

Οι γηπεδούχοι με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου βρήκαν καλάθια στον αιφνιδιασμό τα οποία φρόντισαν να τους δώσουν διψήφια διαφορά πόντων (33-19, 13’). Ο Κέβιν Ντίλαρντ στην επανεμφάνιση του όμως έδειξε πως δεν έχει χάσει την επαφή με το αντίπαλο καλάθι και με προσωπικά καλάθια βοήθησε τους Πατρινούς να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά (36-31, 18’).

Στο δεύτερο 20λεπτο το Λαύριο ήταν επιβλητικό στο παρκέ, βρήκε λύσεις στα μετόπισθεν και κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά πόντων την οποία διατήρησε μέχρι τέλους χωρίς να ανησυχήσει.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο ήταν ανώτερο σε δύο βασικές στατιστικές κατηγορίες. Στα τρίποντα (30%-7%) και στα λάθη (11-18) από τα οποία βρήκαν 17 πόντους.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράντον Γιανγκ σε 31:01 είχε 14 πόντους (4/6δ., 2/3τρ.), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και μόλις ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τόνι Μέιερ σε 31:12 είχε 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 λάθη.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα πρώτα 4 λεπτά στην τρίτη περίοδο ήταν αυτά που χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους οι οποίοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 10-2 σε εκείνο το διάστημα.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Το Λαύριο μία ακόμη νίκη σε μία παραμυθένια χρονιά ενώ οι Πατρινοί το γεγονός ότι κράτησαν τη διαφορά.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τίποτα απολύτως. Οι Πατρινοί πολλά, αλλά κυρίως το 1/13 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 44-35, 64-49, 86-60