Απόλλων Πάτρας - Άρης 65-73

Ο Άρης πέρασε από την Πάτρα επικρατώντας του Απόλλωνα με 65-73 και με τα καλά νέα για αυτούς από την Κρήτη χρειάζεται να αυτοκτονήσουν για να μη βγουν 3οι.

Ο Άρης είχε σε όλη την αναμέτρηση στην Πάτρα το προβάδισμα και νίκησε τον Απόλλωνα με 65-73. Με αυτή τη νίκη και ταυτόχρονα την ήττα της ΑΕΚ στο Ρέθυμνο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη χρειάζεται μόλις μία νίκη στα τρία ματς που μένουν για να «κλειδώσει» την τρίτη θέση στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν με τους Ντομινίκ Ουότερς και Τζαμέλ Χάγκινς να πάρουν προβάδισμα το οποίο έφτασε στους 7 πόντους, ωστόσο ο Φώτης Λαμπρόπουλος με 6 προσωπικούς συνεχόμενους πόντους έφερε τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ. Ο ¨Αρης στα πρώτα 8' της περιόδου σκόραρε 4 πόντους, ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο βρήκε λύσεις και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 28-35.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός της αναμέτρησης άνοιξε κάτι που ευνόησε τον Άρη ο οποίος με πρωταγωνιστή τον ΜακΝιλ βρέθηκε στο +11 (40-51, 27').

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, έπαιξαν καλύτερα, αλλά όποτε πήγαιναν τη διαφορά γύρω από τους 5 πόντους, ο Άρης έβρισκε τρίποντο και κάπως έτσι οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι φιλοξενούμενοι είχαν «καθαρό» μυαλό στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Σε ό,τι αφορά τα στατιστικά ο Άρης ήταν καλύτερος σε δίποντα, τρίποντα και έκανε και λιγότερα λάθη (9-13). Σημαντιός παράγοντας και η εξαιρετική του άμυνα σε εκτός έδρας αναμέτρηση.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζαμέλ Χάγκινς σε 21:43 είχε 14 πόντους (5/7δ., 4/4β.), 6 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κοψίματα και 2 λάθη (ranking 21).

Πολύ καλός και Τζέικ Κοέν με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ και ranking 20.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρτιν Πάλμπλαντ σε 32:40 είχε 0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και τελείωσε με μηδενικό ranking.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 63-67 ο Ουότερς ευστόχησε σε τρίποντο. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με το σκορ στο 65-70 ευστόχησε ο Μούρτος σε τρίποντο και με αυτά τα δύο σουτ «καθάρισε» ο Άρης

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι την προσπάθεια που έκαναν παίζοντας σε ένα ακόμη παιχνίδι χωρίς τον καλύτερό τους σκόρερ (Ντίλαρντ).

Ο Άρης τη νίκη και τη συγκέντρωση των τελευταίων λεπτών.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι Πατρινοί τα 5/23 τρίποντα και οι νικητές τους 34 πόντους που δέχτηκαν μέσα από τη ρακέτα τους.

Tα δεκάλεπτα: 16-23, 28-35, 44-51, 65-73