Λαύριο - Αρκαδικός 79-67 (vid)

Το Λαύριο έκανε δικό του το ντέρμπι παραμονής απέναντι στον Αρκαδικό (79-67), κάλυψε το -8 της ήττας του α' γύρου κι έπιασε τον Κόροιβο στην βαθμολογία! Απίστευτος Κρουμπαλί (27π., 14ριμπ.)!

Μπροστά στο κοινό του το Λαύριο κυριάρχησε απέναντι στον Αρκαδικό κι έκανε δικό το μεγάλο ντέρμπι... παραμονής!

Οι γηπεδούχοι με τον Ουσμάν Κρουμπαλί να είναι σε μεγάλη μέρα πήραν «ανάσα» και πέρασαν τον Κόροιβο στη βαθμολογία, την ώρα που η ομάδα της Τρίπολης έπεσε στην τελευταία θέση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο το Λαύριο ήταν ανώτερο στην υπόλοιπη αναμέτρηση και κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές πήρε άνετη νίκη. Οι γηπεδούχοι... έχτισαν μικρή διαφορά στη δεύτερη περίοδο κι είχαν τα ηνία μέχρι το τέλος. Ο Αρκαδικός σ' ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της σεζόν πραγματοποίησε κακή δεύτερη και τρίτη περίοδο και δεν μπόρεσε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουσμάν Κρουμπαλί έκανε απίστευτη εμφάνιση! Μάζεψε 39 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, πέτυχε 27 πόντους με 8/8 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 8/13 βολές, μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά κι έκανε 5 λάθη σε 28:07.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αρκαδικός περίμενε περισσότερα από τον Βασίλη Καββαδά που παρουσιάστηκε αρκετά άστοχος από τη γραμμή των βολών. Ο Έλληνας σέντερ έμεινε στους 8 πόντους με 2/11 βολές, ενώ είχε και 4 λάθη σε 24:51.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το Λαύριο επέβαλε τον ρυθμό του στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Αρκαδικός δεν κατάφερε ν' αντιδράσει στην τρίτη περίοδο (16-9 η τρίτη περίοδος, 56-40 στο 30').

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Το Λαύριο τη βαθμολογική ανάσα κι ο Αρκαδικός την πρώτη περίοδο.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι νικητές τις 11 χαμένες βολές, ενώ ο Αρκαδικός το ότι έχασε και τη διαφορά της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-31, 56-40, 79-67

Ήρθαμε για να μείνουμε! Λαύριο Αρκαδικός 79-67!