Εθνικός - Φάρος Κερατσινίου 86-85

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Μετά από 45΄αγώνα ο Εθνικός επικράτησε του Φάρου Κερατσινίου με 86-85.

Σε ένα ντέρμπι επιπέδου ομάδων Α1 ο Εθνικός πήρε σπουδαία νίκη στην παράταση επί του Φάρου Κερατσινίου με 86-85..

Ο Φάρος ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και φρόντισε να πάρει ένα προβάδισμα 7 πόντων νωρίς στο ματς, ωστόσο Μπατής και Λιακόπουλος έφτασαν γρήγορα τα τρία φάουλ γεγονός το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι.

Με ηγέτη τον Φώτη Βασιλόπουλο ο οποίος δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και μοίραζε ασίστ ο Εθνικός έφτασε στο 25' να προηγείται με 7 πόντους διαφορά (63-46). Σε εκείνο το σημείο ο Ανδρέας Πολέμης γύρισε την άμυνα της ομάδας του σε ζώνη και οι γηπεδούχοι... πελάγωσαν.

Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα σούταραν συνεχώς τρίποντα, όλα ήταν άστοχα και η ποιότητα την οποία διαθέτει το ρόστερ των φιλοξενούμενων τους χάρισε σερί 16-0 με το οποίο μείωσαν στον πόντο (63-62, 33') και λίγο αργότερα προηγήθηκαν με τρίποντο του Αγγελόπουλου (67-68, 35').

Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο δύο τρίποντα του Αντώνη Μάντζαρη έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων στον Εθνικό (77-73, 38').

Στα 45'' πριν τη λήξη ο Λιακόπουλος ισοφάρισε στους 79 πόντους, ακολούθησε λάθος πάσα του Βασιλόπουλου και άστοχο σουτ του Πετροδημόπουλου κι έτσι το ματς κρίθηκε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο με το σκορ στο 83-85 ο Φάρος έχασε δύο επιθέσεις και με τρίποντο πάλι του Μάντζαρη ο Εθνικός προσπέρασε (86-85, 22'' για τη λήξη). Στο σουτ για τη νίκη ο Λιακόπουλος αστόχησε από τη γωνία κι έτσι οι γηπεδούχοι πήραν σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 48-39, 63-59, 79-79 (παρ.) 86-85
Εθνικός (Λιόγας): Μάντζαρης 16 (3), Τζόλος, Τότσιος 11 (3), Βασιλόπουλος 8 (2), Βουγιούκας 12, Ράπτης 13, Γκιζόγιαννης 15 (2), Λάτοβιτς, Μαγκουνής 5, Τζιάλλας, Ψυλέας 6.
Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Παπαδόπουλος, Παπαμακάριος 7 (1), Καράμπουλας 28 (1), Μπατής, Πετροδημόπουλος 5, Λιακόπουλος 20 (2), Αγγελόπουλος 12 (4), Κομποδίετας, Σκορδίλης 9, Κατούφας 4.