Κολοσσός Ρόδου - Τρίκαλα 79-69

Την 9η φετινή του νίκη πέτυχε ο Κολοσσός που δε δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα ενάντια στα Τρίκαλα και επικράτησε με 79-69 για την 21η αγωνιστική.

Η ομάδα της Ρόδου ουσιαστικά «καθάρισε» τη νίκη στην 3η περίοδο και έτσι πλέον βλέπει υπό καλύτερες προϋποθέσεις την είσοδό της στα playoffs με το ρεκόρ της να είναι στο 9-12.

Οι φιλοξενούμενοι αντίθετα γνώρισαν την 14η ήττα τους για φέτος και η εικόνα τους δεν είχε καμιά σχέση με αυτή της προηγούμενης αγωνιστικής, όπου επικράτησαν πολύ εύκολα του Ρεθύμνου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός είχε καλύτερα ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς (46%/38%), αλλά και στα τρίποντα (40%/22%), ενώ είχε 6 περισσότερες ασίστ και 5 παραπάνω κλεψίματα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Ρέλεφορντ, Λιούις και Γεωργαλής πέτυχαν από 14 πόντους, ωστόσο τη διαφορά έκανε ο πρώτος, ο οποίος είχε και 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 6 κερδισμένα φάουλ σε 30 λεπτά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Αρνητικός παράγοντας για τα Τρίκαλα ο Τζέι Αρ Καντουγκάν, ο οποίος σε 24 λεπτά είχε μόλις 3 πόντους με 1/6 ΄προσπάθειες. Θετικό οι 3 ασίστ και τα 4 ριμπάουντ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Σημείο-κλειδί στο παιχνίδι ήταν η απόδοση των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο. Εκεί, όπου έτρεξαν επί μέρους 23-15 και ανέβασαν τη διαφορά τους στους 11 πόντους (60-49) στο 30'.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός τη νίκη και τα καλά ποσοστά ευστοχίας από το τρίποντο (40%), ενώ τα Τρίκαλα την εκπληκτική για ακόμη ένα ματς εμφάνιση του Σόκο, που τελείωσε το ματς με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ σε 35 λεπτά.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Τα Τρίκαλα το πολύ χαμηλό 22% (4/18) στα τρίποντα, ενώ ο Κολοσσός τα 16 λάθη (2 περισσότερα από τους φιλοξενούμενους).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 37-34, 60-49, 79-69