Κόροιβος - Ολυμπιακός 65-84

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλό μπάσκετ μόνο σε ορισμένα διαστήματα, δείχνοντας πως είχε τη σκέψη του περισσότερο στο ματς της Βαρκελώνης, τα οποία ήταν όμως αρκετά για να νικήσουν τον Κόροιβο (65-84).

Ο Ολυμπιακός μετά την δεύτερη περίοδο δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα και επικράτησε άνετα του Κοροίβου με 65-84.

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη φλυαρία στην άμυνα των «ερυθρόλευκων» και προηγήθηκαν με 16-8 (9').

Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου σοβαρεύτηκαν και με πρωταγωνιστές τους Όντομ και Παπανικολάου πήγαν στα αποδυτήρια με +15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρχε μία ομάδα στο παρκέ και αυτή ήταν ο Κόροιβος. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ (κορυφαίος ο Βασιλόπουλος με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ), βρήκαν ευστοχία πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων και σκόραραν 27 πόντους απέναντι σε μία από τις καλύτερες (υποτίθεται) άμυνες της Ευρώπης μειώνοντας σε 58-66.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο σοβαρό τους αγωνιστικό πρόσωπο και πήραν τελικά με ευκολία τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τεράστια η διαφορά ποιότητας ακόμη κι όταν ο Ολυμπιακός δεν πιάνει το 100% της απόδοσής του.

Σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες ήταν καλύτεροι οι Πειραιώτες, αλλά ξεχωρίζουν τα 12 επιθετικά ριμπάουντ, τα 13 εύστοχα τρίποντα ενώ οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε 19 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Οθέλο Χάντερ στα 23:39 που αγωνίστηκε είχε 12 πόντους (5/5δ., 2/2β.), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος. Από κοντά και ο Βασίλης Σπανούλης με 16 πόντους (3/4δ., 3/6τρ., 1/2β.), 3 ασίστ και 4 λάθη.

Εύστοχος ο Ντάριους Όντομ που σκόραρε 17 πόντους (1/3δ., 5/8τρ.), είχε ένα ριμπάουντ, μία ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣAN: Μιλουτίνοφ (4π. Και 1ρ. σε 11:29) και Μάντζαρης (0π., 1ρ., 1 ασ. σε 15:23) δε βοήθησαν καθόλου.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο έτρεξε επιμέρους σκορ 2-21 και προηγήθηκε με 16 πόντους.

Όταν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 58-66, ακολούθησε σερί 0-13 (σκόραρε ο Τσάπιν μετά από 4:06) και «κλείδωσε» η νίκη.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Κόροιβος την προσπάθεια παρά τις πολλές απουσίες (Ντέιβις, Γεωργάκης, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος) και ο Ολυμπιακός την ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ ο Παπανικολάου (11π., 5ρ., 2ασ.).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τη μικρή προσφορά του Νάνα Χάρντινγκ (0/3δ., 0/2β. σε 14:55).

Οι Πειραιώτες την απάθεια που έδειξαν στην άμυνα στην 1η και την 3η περίοδο του ματς όπου δέχτηκαν 20 και 27 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 31-46, 58-66, 65-84