ΤΡΙΤΗ ΣΕΡΙ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

Γκραν Κανάρια - Ρεάλ Μαδρίτης 81-85 (pics & vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη σεζόν και 26η συνολικά, το Κύπελλο Ισπανίας επικρατώντας της Γκραν Κανάρια με 81-85.

Για 26η φορά στην ιστορία της η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το Κύπελλο της χώρας της. Στον τελικό στην Κορούνια νίκησε τη Γκραν Κανάρια με 81-85 και πανηγύρισε το Copa Del Rey.

Ο τελικός ξεκίνησε με τη Ρεάλ να παίρνει διαφορά 7 πόντων (4-13, 6΄') χάρη σε σερί 10-0 των Μαδριλένων. Η είσοδος του Τσάβι Ραμπασέδα άλλαξε την εικόνα της ομάδας του και με δικούς του πόντους οι νησιώτες μείωσαν σε 18-22 (10').

Η Γκραν Κανάρια στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτίωσε πολύ την άμυνά της, ωστόσο με το σκορ στο 24-26 έχασε 4 επιθέσεις για την ισοφάριση ή το προσπέρασμα. Αντ' αυτού δύο συνεχόμενα καλάθια του Σέρχιο Ροντρίγκες και μία ασίστ από τα δικά του χέρια (και τρίποντο του Ρίβερς) έκαναν το σκορ 24-33 (16'). Πάλι όμως οι παίκτες του Ρενέσες βρήκαν τρόπο να πλησιάσουν και με τρίποντο του Εούλιους Μπάεζ στην εκπνοή του ημιχρόνου μείωσαν σε 38-40.

Ο Δομινικανός φόργουορντ ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (εύστοχο τρίποντο) ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο (41-40, 21'). Η τρίτη περίοδος συνεχίστηκε μέχρι τη λήξη της σε απόλυτη ισορροπία και το προβάδισμα να αλλάζει συχνά ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η Ρεάλ ήταν πολύ καλύτερη και προηγήθηκε με 59-67 (33'). Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Ντι Τζέι Σίλι με δύο συνεχόμενα καλάθια μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους (66-71), ωστόσο λίγο αργότερα το τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς έκανε το 68-78 (37') με την Γκραν Κανάρια να βρίσκει πάλι τρόπο να ξαναεπιστρέψει στη διεκδίκηση του τίτλου φτάνοντας μέχρι το 78-83 (52'' για τη λήξη). Η καλή άμυνα που ακολούθησε έφερε και εύστοχο τρίποντο του Ραμπασέδα (81-83, 17'' για τη λήξη). Ο Σέρχιο Ροντρίγκες με 2/2 βολές έστειλε τη διαφορά στο +4, το σουτ του Αγκιλάρ ήταν άστοχο και η Ρεάλ πανηγύρισε για τρίτη συνεχόμενη φορά το Copa Del Rey.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-40, 59-62, 81-85