Ελλάδα - Ρωσία 66-67 (pics)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Εθνική Γυναικών προηγήθηκε με 64-54 στο 35΄, αλλά γνώρισε την ήττα από τη Ρωσία με 66-67. Πρώτη ήττα στον όμιλο για την Ελλάδα.

Η Ελλάδα είχε στα χέρια της τη νίκη με τη Ρωσία, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο πέτυχε μόλις δύο πόντους και γνώρισε την πρώτη της ήττα στο κατάμεστο κλειστό της Χαλκίδας με 66-67 χάρη σε μία βολή 9 δέκατα του δευτερόλεπτου πριν τη λήξη.

Στο πρώτο ημίχρονο παρά την υπεροχή της Ρωσίας κοντά στο καλάθι (κυρίως με την Οσιπόβα), η ελληνική ομάδα κατάφερε όχι μόνο να μην της φύγει η διαφορά, αλλά να έχει και το προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο 27' η Εθνική Ελλάδας προσπέρασε χάρη σε πόντους από τις Μάλτση (22π.) και Χατζηνικολάου, με 6 πόντους (49-43) και λίγο αργότερα με +9 (60-51 στο 33' με τρίποντο της Μάλτση). Η άμυνα ζώνης της ελληνικής ομάδας, δυσκόλευε τις Ρωσίδες στο να βρουν το δρόμο προς το καλάθι όμως με την εμπειρία τους κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 66-66 (39').

Η Μάλτση αστόχησε στο σουτ για το προσπέρασμα και στην άλλη πλευρά του γηπέδου η Χατζηνικολάου έκανε φάουλ στην Οσιπόβα (0,9'' για τη λήξη) η οποία με 1/2 βολές χάρισε μία απρόσμενη νίκη στην ομάδα της.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 32-31, 53-51, 66-67

Η κατάταξη: Ρωσία 3-0, Ελλάδα 2-1, Βουλγαρία 0-2, Ελβετία 0-2