Ολυμπιακός - Τρίκαλα 84-52

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός δε βρήκε αντίσταση από τα Τρίκαλα, νίκησε εύκολα (84-52) με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να μοιράζει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε από πολύ νωρίς την ανωτερότητά του σε σχέση με τα Τρίκαλα και χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία νίκησε με 84-52.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες έπαιζαν καλά σε επίθεση και άμυνα, αλλά τα άσχημα ποσοστά ειδικά στα τρίποντα (3/10) τους έστειλαν στα αποδυτήρια με +16 διαφορά.

Στην επανάληψη μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στα επιθετικά τους καθήκοντα και με μπροστάρη τον Ντι Τζέι Στρόμπερι (ξεκίνησε με 5/5 τρίποντα) ανέβηκε η διαφορά στους 30 πόντους.

Τα Τρίκαλα δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικά, κάτι που έδωσε το δικαίωμα στον Γιάννη Σφαιρόπουλο να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η διαφορά ποιότητα ήταν μεγάλη και φάνηκε στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες. Οι Πειραιώτες είχαν 26 ασίστ, 13 λάθη και φυσικά βοήθησαν τα 10 εύστοχα τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι σε 21:23 είχε 21 πόντους (2/4δ., 5/7τρ., 2/2β.), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα κόψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πολ Τζόουνς σε 32:45 είχε αρνητικό ranking (-1) με 10 πόντους (5/12δ., 0/2τρ.).

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ολυμπιακός φρόντισε από το τζάμπολ να δείξει στον αντίπαλο πως δεν είχε διάθεση για αστεία.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι το γεγονός ότι μοίρασε ο Σφαιρόπουλος το χρόνο συμμετοχής ενώ οι φιλοξενούμενοι την εμπειρία.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τίποτα και τα Τρίκαλα τα πολλά λάθη (22) και τις 4/15 βολές (ο Μπράουν είχε 0/7).

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 39-23, 67-42, 84-52