ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΓΗΠΕΔΟΥΧΩΝ

Κηφισιά - Τρίκαλα 115-79

Η Κηφισιά (9-8) διέλυσε τα Τρίκαλα (6-11) με 115-79 έχοντας ποσοστά και ασίστ (27) που θύμισαν ομάδα ΝΒΑ.

Η Κηφισιά παρέμεινε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα επικρατώντας των Τρικάλων με 115-79. Ιστορική στιγμή για τους γηπεδούχους αφού σκόραραν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην Α1 περισσότερους από 100 πόντους!

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την πιο άνετη νίκη τη φετινή σεζόν παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές. Στην επίθεση τα ποσοστά τους ήταν πολύ καλά ενώ στην άμυνα φρόντισαν να αποδιοργανώσουν τους φιλοξενούμενους οι οποίοι τα «έσπασαν».

Η διαφορά έφτασε στο +40 (110-70, 38') με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να μη σταματούν να βγάζουν ενέργεια σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με 61% στα δίποντα και 52% στα τρίποντα, δύσκολα χάνεις. Προσθέστε τα 16 περισσότερα ριμπάουντ (40-24) και τις 27 ασίστ και έχετε πλήρη εικόνα του αγώνα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρόσκο Σμιθ είχε 21 πόντους (8/9δ., 5/6β), 8 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος και 2 κοψίματα.

Ο νεοαποκτηθείς Ζερμέν Μάρσαλ (16π.), ο Μουχάμεντ Ελ Αμίν 19 πόντους (5/6δ., 2/5τρ., 3/3β.) και ο Ντάστιν Χογκ με ένα ακόμη double double (15π., 10ρ.) ξεχώρισαν από τους νικητές.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέι Αρ Κάντουγκαν σε 16:26 είχε 3 πόντους (1/2δ., 0/2τρ., 1/2β.) και μία ασίστ δε βοήθησε το παραμικρό.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ντάριους Κόνγκερ με 2/2 βολές μείωσε σε 18-17 (7') και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 58-33!

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Κηφισιά φυσικά την επιβλητική της απόδοση, τις 27 ασίστ και ότι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ τα Τρίκαλα τους 20 πόντους και τα 8 ριμπάουντ του Μπράντον Μπράουν.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι την ένταση με τους δικούς τους οπαδούς στο πρώτο ημίχρονο ενώ οι φιλοξενούμενοι πετούν όλα έγιναν το δίωρο στο «Ζηρίνειο».

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 58-33, 90-54, 115-79