ΑΕΚ - Κόροιβος 70-49

Στέλλα Παπαδοπούλου

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε σοβαρή απέναντι στον Κόροιβο (70-49) από την αρχή μέχρι το τέλος κι έφτασε άνετη στη 13η νίκη της.

Η ΑΕΚ επέστρεψε στην έδρα της και παρέα με όσους φίλους της βρέθηκαν στις κερκίδες διεύρυνε τις νίκες της (13-4) στην φετινή Α1 ξεκούραστα.

Ο Κόροιβος που παρουσιάστηκε με νέο πρόσωπο στο ρόστερ της τον γνώριμο στα ελληνικά παρκέ, Αλεξάνταρ Τσάπιν, δεν είχε στη διάθεσή του τον Ντουέιν Ντέιβις και η νέα ήττα που γνώρισε τον έριξε στο 6-12.

Ο Τζέι Κόβαν Μπράουν έκανε θετική παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στις αρχές τις τρίτης περιόδου ενοχλήσεις στον δεξί ώμο τον κράτησαν στον πάγκο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: O Kόροιβος μπορεί να έχει το... πάνω χέρι στην προϊστορία των δύο ομάδων, ωστόσο η διαφορά ανάμεσά τους είναι μεγάλη. Απόψε, η ΑΕΚ φρόντισε να μπει δυνατά και με 4/7 τρίποντα και καλή άμυνα έχτισε διαφορά ασφαλείας από το πρώτο δεκάλεπτο (25-18 στο 10'). Ο Κόροιβος στη συνέχεια κατάφερε να κρατήσει τους γηπεδούχους χαμηλά στο σκορ (σ.σ. 25-18 στο 15'), αλλά όχι ν' απειλήσει. Ο Σάκοτα έδωσε... ανάσα στην Ένωση έξω από τα 6,75μ. (28-18, 33-23 στο 17') και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +16 (44-28).

H AEK κυριάρχησε και στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +28 (60-32 στο 26') κι έφτασε ξεκούραστα στη νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Δημήτρης Μαυροειδής έκανε το κάτι παραπάνω για την ΑΕΚ! Ο Έλληνας άσος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους (6/7δίπ., 4/5βολ.), μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές κι έκανε 1 λάθος σε 21:43.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Στο ντεμπούτο του ο Αλεξάνταρ Τσάπιν έμεινε στα 2/4 δίποντα, με 2 ασίστ και 4 λάθη σε 16:14.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ΑΕΚ φρόντισε να μπει καλά από την αρχή και με σερί 14-0 (19-8 στο 8') έδειξε ποιος θα είναι το... αφεντικό της αναμέτρησης.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ κρατάει την άνετη νίκη και την παρουσία του Τζέι Κόβαν Μπράουν στο πρώτο ημίχρονο. Ο νεοαποκτηθείς άσος της Ένωσης στη δεύτερη επίσημη εμφάνισή του είχε 6 ασίστ και 8 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Ο Κόροιβος μόνο τη δεύτερη περίοδο που παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστικός.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Κόροιβος παρουσιάστηκε χωρίς τον Ντουέιν Ντέιβις στο ΟΑΚΑ έπειτα από απόφαση του Χάρη Μαρκόπουλου, ενώ η ΑΕΚ... ξεχνάει τη στιγμή που είδε τον Μπράουν να βγαίνει με πόνους στον ώμο και την εμφάνιση του Ντιόντε Κρίστμας (0/4τρίπ. σε 17:41)..

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 44-28, 60-33, 70-49