ΣΤΟ ΝΒΑ

Καβαλίερς - Σπερς 117-103

Στο μεγάλο ντέρμπι της βραδιάς στο ΝΒΑ, οι Καβαλίερς πραγματοποιώντας μεγαλοπρεπή εμφάνιση, υποχρέωσαν τους Σπερς στην ήττα με 117-103 μέσα στο Κλίβελαντ.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις άγριες διαθέσεις τους, ξεκινώντας το παιχνίδι με το πόδι στο... γκάζι και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 37-30. Οι Καβς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +17 (66-49).

Τα «Σπιρούνια» δεν κατάφεραν να μπουν στο κλίμα της αναμέτρηση ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Τάιρον Λου να φτάνει άνετα στο τελικό 117-103, πετυχαίνοτας την τέταρτη σερί νίκη της.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 29 πόντους για τους νικητές, με τους Κέβιν Λοβ και Κάιρι Έρβινγκ να προσθέτουν από 21 πόντους.

Για τους Τεξανούς που αγωνίστηκαν χωρίς τον Τιμ Ντάνκαν, ο Καουάι Λέοναρντ πέτυχε 24 πόντους, με του Όλντριντζ και Πάρκερ να τον ακολουθούν με 15 και 13 αντίστοιχα.