Φάνης Παναγιώτου

Παρελθόν αποτελεί η 11η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και το gazzetta.gr σας παρουσιάζει τις πρωταγωνίστριες, όπως και τα γεγονότα που ξεχώρισαν.

Τα αναλυτικά στατιστικά, το ρεπορτάζ, όπως κι η βαθμολογία ΕΔΩ

Η ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Τερψιθέα κι η αποστολή του ήταν αρκετά δύσκολη. Ο «Δικέφαλος», όμως, κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του από την αρχή της αναμέτρησης κι εν τέλει έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα. Έτσι, ο ΠΑΟΚ συνεχίζει ως... μόνος στην 5η θέση της Α1 Γυναικών.

Η MVP ΤΗΣ... 11ης ΣΤΡΟΦΗΣ
Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση της Νίκης Λευκάδας με τον Αθηναϊκό, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχες είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια. Στο τέλος το ροζ φύλλο κατέληξε στη Νίκη Λευκάδας, η οποία είχε ως πρωταγωνίστρια την Αρίγια Κρουκ. Η τελευταία πραγματοποίησε ηγετική εμφάνιση, αγωνιζόμενη για 39:09 και φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι με 25 πόντους. Μάλιστα, δεν υπέπεσε σε κανένα λάθος!

Η ΠΑΙΚΤΡΙΑ... ΚΛΕΙΔΙ
Ματς «θρίλερ» κι αυτό ανάμεσα στον Ιπποκράτη και τον Πρωτέα Βούλας. Εκείνες που πανηγύρισαν στο φινάλε ήταν οι φιλοξενούμενες, με την Τζανίζ Ράντολφ να κάνει τη διαφορά. Η σέντερ του Πρωτέα αγωνίστηκε για κάτι περισσότερο από 36 λεπτά και μέτρησε 24 πόντους με 9/12 δίποντα, ενώ ακόμα είχε στο ενεργητικό της 9 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 4 επιθετικά.

ΤΟ... ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΟΥ COACH ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Για τη σημαντική νίκη που πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ τα... είπαμε και πιο πάνω. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ήταν πολύ σημαντικό για τον «Δικέφαλο», ωστόσο -εκτός από τη βαθμολογία- εξίσου σημαντική είναι κι η πολύ θετική εικόνα που έβγαλε η ομάδα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Είναι δεδομένο πως μεγάλο ποσοστό ανήκει στη δουλειά που έχει κάνει ο Βασίλης Μασλαρινός.