Τρίκαλα - Κόροιβος 85-74

Στέλλα Παπαδοπούλου

Τα Τρίκαλα κέρδισαν τον Κόροιβο, όπως είχαν κάνει και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος (85-74) και πλέον οι δύο ομάδες βρίσκονται στο 6-8 της κατάταξης.

Τα Τρίκαλα έκαναν το 2/2 απέναντι στην Κόροιβο και πήραν σημαντική νίκη που τους απομακρύνει αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τα Τρίκαλα φέτος μετρούν μόλις μία νίκη μακριά από την έδρα τους. Κι αυτή απέναντι στον Κόροιβο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Στο κλειστό των Τρικάλων η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη παρουσιάζεται πάντα πιο δυνατή. Έτσι κι απόψε. Οι γηπεδούχοι μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που πήγαινε πόντο-πόντο επέβαλαν τον ρυθμό τους στην τρίτη περίοδο και δίχως να χάσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος πήραν τη νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντιμίτριους Κόνγκερ ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων. Ο Αμερικανός φόργουορντ μέτρησε 23 πόντους (8/11δίπ., 0/3τρίπ., 7/10βολ.), μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ κι έκανε 2 λάθη σε 28:37.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Όμπι Τρόττερ δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του επιθετικά κι έμεινε στα... ρηχά (4π., 1/4δίπ., 0/4τρίπ., 2λ.).

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Κόροιβος προσπάθησε ν' αντιδράσει στην τέταρτη περίοδο κι ο Ντουέιν Ντέιβις μείωσε στους τέσσερις πόντους με συνεχόμενα καλάθια (68-62 στο 33'), όπως κι ο Κάουνσιλ δύο λεπτά πριν από το τέλος (74-70 στο 38'). Ο Χορντούρ Βίλιαμσον βρήκε στόχο έξω από τα 6,75μ. (79-72 στο 39') κι ο Κόροιβος δεν πρόλαβε ν' ανατρέψει την κατάσταση.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Τα Τρίκαλα το 2/2 απέναντι στην Κόροιβο κι οι ηττημένοι την εμφάνιση των Ντέιβις και Χαριτόπουλου.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Κόροιβος την ευκαιρία να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει... ρεβάνς για την ήττα της πρεμιέρας.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-32, 58-47, 85-74
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Μπράουν 15 (5/10δίπ., 7ριμπ.), Βίλιαμσον 7 (7ριμπ.), Κάντουγκαν 10 (5ασ.), Τσιλούλης, Καραθανάσης, Τσιάρας 6 (4ριμπ.), Κόνγκερ 23 (7ριμπ.), Καλλές 2, Ρόμπινσον 11 (4/7δίπ., 3ριμπ.), Καλογιαννίδης 2, Τιγκ 9 (7ριμπ.), Βαρυτιμιάδης
Κόροιβος (Μαρκόπουλος Σ.): Ντέιβις 30 (7/11δίπ., 10ριμπ., 2ασ., 2κλ.), Πουλιανίτης, Χαριτόπουλος 20 (4/6δίπ., 2/4τρίπ.), Χάρντινγκ 12 (9ριμπ.), Τρόττερ 4, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 2, Χριστοδούλου, Βασιλόπουλος 1, Κάουνσιλ 5 (6ριμπ.)