Απόλλων Πάτρας - Ρέθυμνο 75-57

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο Απόλλων Πάτρας (6-8) όχι μόνο νίκησε το Ρέθυμνο (4-10) με 75-57, αλλά έχει και το «πάνω χέρι» σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων.

Ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε του Ρεθύμνου (75-57) φτάνοντας τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα, αλλά ίσως να είναι σημαντικότερο το γεγονός ότι κάλυψε τη διαφορά των 14 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στην Κρήτη.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο και δικαίως πανηγύρισαν τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, αλλά κυρίως φάνηκε στην επίθεση να παίζουν εγωιστικά και με ατομικές προσπάθειες.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Πατρινοί σκόραραν 22 πόντους από τα ισάριθμα λάθη του Ρεθύμνου. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και τα 10/21 τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φώτης Λαμπρόπουλος ήταν ξανά καταπληκτικός. Ο Έλληνας σέντερ σε 19:02 είχε 15 πόντους (5/7.,1/1τρ., 2/3β.), 8 ριμπάουντ, 4 λάθη, μία ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα κόψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Στο πρώτο του παιχνίδι με τη φανέλα του Ρεθύμνου ο Τόμας Ντελινινκάιτις τα έκανε… μαντάρα. Ο Λιθουανός σε 19:49 έμεινε άποντος με 0/3 δίποντα και 0/5 τρίποντα.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Μόλις ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο άπαντες πίστεψαν πως θα δουν ντέρμπι. Πολύ γρήγορα όμως το 48-45 (32’) έγινε 65-48 (36’) κρίνοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι φυσικά ότι κάλυψαν τη διαφορά της ήττας τους στο Ρέθυμνο.

Οι Κρητικοί την αντίδρασή τους στην τρίτη περίοδο πάνω στην οποία οφείλουν να… χτίσουν.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τίποτα σε αντίθεση με τους Κρητικούς που ξεχνούν πολλά. Ειδικά τα 22 λάθη στα οποία υπέπεσαν.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 38-25, 46-41, 75-57