Κολοσσός - Άρης 76-70

Ο Κολοσσός (6-7) με 13/28 τρίποντα νίκησε δίκαια τον Άρη (9-4) με 76-70 στην αυλαία του πρώτου γύρου της Α1. Εκπληκτικός ο Σαλούστρος με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε του Άρη με 76-70 σε μία αναμέτρηση κατά την οποία οι γηπεδούχοι είχαν απίστευτα ποσοστά πίσω από τα 6.75 (13/28).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, ωστόσο οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ανέβασαν την πίεση στην άμυνά τους και όχι μόνο μείωσαν, αλλά προσπέρασαν με τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ροδίτες βρέθηκαν ακόμη και στο +10 (30-20), ωστόσο η είσοδος των Τσούπκοβιτς και Κοέν βελτίωσαν την εικόνα των γηπεδούχων.

Στην τρίτη περίοδο η ευστοχία του Κολοσσού από τα 6,75 συνεχίστηκε όπως φυσικά και η καλή τους άμυνα. Ο Άρης σκόραρε με δυσκολία κι έτσι ο Κολοσσός προηγήθηκε με 46-35 (27') και με 59-40 (32') έχοντας 10/19 τρίποντα σε εκείνο το σημείο.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 67-62 (37'), όμως και πάλι οι Ροδίτες βρήκαν σκορ από μακρινή απόσταση και μαζί με τον εκνευρισμό του ΜακΝιλ, πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με 39 πόντους πίσω από τα 6.75 και με λίγα περισσότερα ριμπάουντ (37-33) ήταν δύσκολο να χάσουν οι γηπεδούχοι.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χρήστος Σαλούστρος σε 30:10 είχε 16 πόντους (2/4δ., 4/4τρ.), 9 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 λάθη κι ένα κόψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζαμέλ Χάγκινς σκόραρε 5 πόντους (2/6δ., 1/2β.) και 6 ριμπάουντ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 67-62 ο ΜακΝιλ χρεώθηκε με 5ο φάουλ και αμέσως με τεχνική ποινή, κάτι το οποίο στοίχισε τις τελευταίες ελπίδες των φιλοξενούμενων.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός κλείνει με 6 νίκες τον πρώτο γύρο ενώ ο Άρη δεν έχει να θυμάται τίποτα από αυτό το παιχνίδι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Ροδίτες τις 17/28 βολές, οι φιλοξενούμενοι τα πάντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-30, 53-42, 76-70