Άρης - Νεπτούνας 84-58 (pics)

Στέλλα Παπαδοπούλου
Ο Άρης έκανε απίστευτη πρώτη περίοδο (25-5), συνέχισε δυνατά και στο τέλος χαλάρωσε για να φτάσει σε άνετη επικράτηση επί της Νεπτούνας (84-58) στην πρεμιέρα του Last 32.

Δεν μπορούσε να φανταστεί καλύτερη πρεμιέρα. Ο Άρης... εξαφάνισε την άστοχη Νεπτούνας στο πρώτο δεκάλεπτο και πραγματοποίησε ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο.

Στη συνέχεια... χαλάρωσε κι έφτασε σε άνετη νίκη στο παιχνίδι που άνοιξε τις υποχρεώσεις του στο Last 32.

NΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νεπτούνας άρχισε το παιχνίδι με 1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 0/2 βολές και 6 λάθη. Από την άλλη ο Άρης έκανε... εκρηκτικό ξεκίνημα κι επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του μ' αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να τον βρει στο +20 (25-5 στο 10')! Η συνέχεια άνηκε στην ελληνική ομάδα που δεν είδε τη διαφορά να κατεβαίνει στιγμή σε μονοψήφιο αριθμό και τη νίκη να έρχεται μ' εντυπωσιακό τρόπο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Οκάρο Γουάιτ έκανε το κάτι παραπάνω! Ο Αμερικανός άσος σταμάτησε στους 19 πόντους με 5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές. Επίσης, μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ κι έκανε 1 λάθος σε 27:21.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Η Νεπτούνας έδειχνε πως δεν βρίσκεται στο «Νick Galis Hall» με τους Σίκσνιους (0/1τρίπ., 0/2βολ. σε 6:13) και Μπάντερ (0/1δίπ., 0/2τρίπ., 1ριμπ., 1λ. σε 22:11) να μαζεύουν τους λιγότερους βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η αρχή της τρίτης περιόδου βρήκε τη Νεπτούνας να τρέχει επιμέρους σκορ 4-13 (50-35 στο 23'). Ο Άρης... απάντησε με σερί 8-0 (58-35 στο 25') και τίποτα δεν μπορούσε ν' ανατρέψει την κατάσταση.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Άρης την απίστευτη πρώτη περίοδο και τη νίκη που του δίνει την ψυχολογία για τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η Νεπτούνας το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου που προσπάθησε ν' αντιδράσει.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Νεπτούνας την αστοχία της (12/29δίπ., 9/25τρίπ., 7/14βολ.).

Τα δεκάλεπτα: 25-5, 46-22, 63-44, 84-58