Κόροιβος - ΠΑΟΚ 65-75

Την 6η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε του Κοροίβου στην Αμαλιάδα με 75-65 για την 12η αγωνιστική παρά τις απουσίες των Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη.

Η μάχη των πάγκων μεταξύ πατέρα και υιού Μαρκόπουλου, βρήκε νικητή τον πρεσβύτερο, καθώς μετά από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε τον Κόροιβο στον βαθμολογικό πίνακα με τις δυο ομάδες να έχουν πλέον ρεκόρ 6-6.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι είναι καλύτερη ομάδα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Έπαιξε πολύ καλύτερη άμυνα από ότι σε όλο το προηγούμενο παιχνίδι και με τον Τσόχλα να συνδέεται με το καλάθι έφτασε τελικά στη νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Καθοριστική η συμβολή του Απόλλωνα Τσόχλα στην αποψινή νίκη του ΠΑΟΚ, καθώς ο γκαρντ του «δικεφάλου» πέτυχε και τους 9 πόντους στην τελευταία κρίσιμη περίοδο. Κορυφαίος όλων όμως ήταν ο Μιλένκο Τέπιτς με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ (22 ράνκινγκ)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κάκιστη βραδιά βρέθηκε ο Κάνσιλ που τελείωσε το παιχνίδι χωρίς να σκοράρει με 0/7 προσπάθειες, 3 λάθη και 2 φάουλ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το μικρό αμυντικό ξέσπασμα του ΠΑΟΚ 4 λεπτά πριν το τέλος, που του επέτρεψε να προηγηθεί με 5 (63-68) και στη συνέχεια με 10 (63-73) στο 39'.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ κρατά τη νίκη και την εικόνα του τελευταίου δεκαλέπτου, ενώ ο Κόροιβος την εμφάνιση του Ντέιβις που είχε 15 πόντους.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο «δικέφαλος» αφήνει πίσω του τα πολύ άσχημα ποσοστά στις βολές (20/30), ενώ ο Κόροιβος τα κάκιστα ποσοστά στα τρίποντα(3/15, 20%)

Δεκάλεπτα: 19-15, 29-34, 51-51, 65-75