Κηφισιά - Κολοσσός Ρόδου 77-69

Η Κηφισιά (5-6) νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου (5-7) με 77-69 έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Λόουρι να ξεχωρίζει (17π.).

Η Κηφισιά πήρε σημαντική νίκη επί του Κολοσσού με 77-69 και πανηγύρισε μετά από αρκετό καιρό.

Το πρώτο ημίχρονο είχε από ένα σερί για κάθε ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι με 14 αναπάντητους πόντους προσπέρασαν με 21-31, ωστόσο η Κηφισιά απάντησε με παρόμοιο τρόπο και πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και φρόντισαν να το διατηρήσουν μέχρι το άκουσμα της κόρνας της λήξης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες οπότε τα 4 λιγότερα λάθη της Κηφισιάς (13-17) έπαιξαν ρόλο. Όπως επίσης και το 80% από τη γραμμή των βολών στοιχείο το οποίο έχουν … πληρώσει πολλάκις οι γηπεδούχοι στο παρελθόν.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρόμπερ Λόουρι σε 26:05 είχε 17 πόντους (3/4δ., 1/6τρ., 8/8β.), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη κι ένα κλέψιμο.

Πολύ καλή δουλειά στην επίθεση έκαναν και οι Λεωνίδας Κασελάκης (16π. με 3/5δ., 3/6τρ., 1/2β.) και ο Ντάντε Στίγκερς (10π. 4ασ.)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κέλβιν Λούις τελείωσε με 5 πόντους έχοντας 1/1 δίποντο και 1/7 τρίποντα.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 71-67 (38’) ο Ντάντε Στίγκερς ευστόχησε σουτ τριών πόντων δίνοντας προβάδισμα με +7 και καλύτερη ψυχολογία στους συμπαίκτες του.

Στα 33’’ (75-69) ο Σαλούστρος έκλεψε τη μπάλα, ο Γεωργαλλής διαμαρτυρήθηκε για αντιαθλητικό φάουλ, χρεώθηκε με δύο τεχνικές ποινές και χάθηκαν και οι λίγες ελπίδες.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Κηφισιά το γεγονός ότι είχε πέντε παίκτες με διψήφια διαφορά πόντων.

Οι Ροδίτες την πολύτιμη βοήθεια του Χρήστου Σαλούστρου (13π.)

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι κάποια λάθη απειρίας τα οποία ωστόσο δεν τους στοίχισαν.

Οι φιλοξενούμενοι τα 17 λάθη. Ήταν πολλά.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 42-41, 59-55, 77-69