Ουνικάχα - Νταρουσάφακα 70-62 (vid)

Γιάννης Ράμμας
Ο Έντγουϊν Τζάκσον σκόραρε 13 απ' τους 16 πόντους της ομάδος του στην τέταρτη περίοδο κι η Ουνικάχα επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο με τη Νταρουσάφακα για το 72-60 στη Μάλαγα στην πρεμιέρα του ΤΟΡ 16.

Ο 26χρονος Γάλλος SG πλησίασε τη season-high επίδοσή του (20π. @ ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-86 στις 13/11 - 5η αγων. Καν. Περ.) και βοήθησε την ομάδα της Ανδαλουσίας να μπει με το... δεξί στη δεύτερη φάση της Ευρωλίγκας.

Η τουρκική ομάδα είχε το προβάδισμα μέχρι το 20:51, αλλά δε συνέχισε αναλόγως.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ουνικάχα είχε σχεδόν μόνο ένα παίκτη να σκοράρει στην τέταρτη περίοδο, αλλά η Νταρουσάφακα δεν είχε σχεδόν κανέναν και με μόνο 4 πόντους μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα δε μπορούσε να 'χε δικαίωμα στην ελπίδα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έντγουϊν Τζάκσον (20π. με 3/5δίπ., 3/4τρίπ., 5/6β., 1ασ., 2λ. σε 20:33) έπαιζε... μόνος του στην τέταρτη περίοδο, σκοράροντας 13 απ' τους συνολικά 20 δικούς του κι απ' τους επιμέρους 16 πόντους της Ουνικάχα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Η Νταρουσάφακα είχε αρκετούς παίκτες στο... «OFF», όπως οι Μαρκοϊσβίλι (0/1δίπ., 0/3τρίπ., 2ρ., 1κλ. σε 8:51) & Σλότερ (2π. με 1/2δίπ., 3ρ., 3λ. σε 15:00) και πολύ περισσότερο ο πρώτος σκόρερ (10,2π.) & ριμπάουντέρ (4,2ρ.) της στην κανονική περίοδο Μίλκο Μπιέλιτσα (3π. με 0/3δίπ., 1/1τρίπ., 3ρ., 2ασ., 2λ. σε 21:43).

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Ουνικάχα είχε σκοράρει 2+3+3+2 πόντους μέχρι η Νταρουσάφακα να κάνει το ίδιο για πρώτη φορά στην τέταρτη περίοδο (64-55 στο 36') και συνεχίσουν εξίσου άστοχες για λίγα λεπτά. Το νέο τρίποντο του Έντγουϊν Τζάκσον για το 67-57 στα -1:51 έβαλε τέλος στην αστοχία της πρώτης και στην υπόθεση «νίκη».

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Αμφότερες οι ομάδες κρατάνε πως ανανέωσαν διψήφιο αριθμό κατοχών (13-11).

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Ουνικάχα ξεχνά πως o Έντγουϊν Τζάκσον ήταν μόνος του στην τέταρτη περίοδο κι η Νταρουσάφακα τις 17... χαρισμένες επιθέσεις.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 29-32, 54-53, 70-62
Ουνικάχα (Πλάθα): Τζάκσον 20 (3τρίπ., 2λ.), Ντίαθ, Χέντριξ 13 (1τρίπ., 8ρ., 3κλ., 2κοψ., 3λ.), Τόμας 7 (1τρίπ., 6ρ., 2λ.), Ντίεθ 2 (2κλ.), Σουάρεθ 2 (3ρ., 2λ.), Σμιθ 6 (2τρίπ., 4ασ.), Νέντοβιτς 3 (1τρίπ., 2ρ., 3ασ.), Βάσκεθ 2 (5ρ.), Κουζμίνσκας 15 (2τρίπ.), Νέλσον (3ασ.), Κούλι
Νταρουσάφακα (Μαχμούτι): Γουίλμπεκιν 9 (1τρίπ., 2κλ., 2λ.), Γιαγκμούρ 5 (1τρίπ.), Ρέντινγκ 5 (1τρίπ., 4λ.), Ερντέν 15 (11ρ., 3κοψ., 3λ.), Μαρκοϊσβίλι (2ρ.), Γκόρντον 7 (1τρίπ., 2ρ., 3ασ., 2λ.), Αρσλάν 1, Σλότερ Μ. 2 (3ρ., 3λ.), Χαρανγκόντι 9 (5ρ.), Μπιέλιτσα Μ. 3 (1τρίπ., 3ρ., 2ασ., 2κλ.), Πρέλντζιτς 6 (4ρ., 3ασ., 3λ.)