Κολοσσός Ρόδου - ΑΕΚ 85-86 (vid)

Στέλλα Παπαδοπούλου

Η ΑΕΚ.... γλίτωσε την αυτοκτονία στην έδρα του Κολοσσού Ρόδου και «δραπέτευσε» στην παράταση από το «Βενετόκλειο» (85-86) υπό τους... ρυθμούς του DJ Κούπερ (20π., 11ασ., 9ριμπ.)!

Σ' ένα ματς για... γερά νεύρα η ΑΕΚ ήταν αυτή που πήρε την πολυπόθητη νίκη στην παράταση στο ντεμπούτο του Γιούρι Ζντοβτς, αν και θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» νωρίτερα το «διπλό».

Ο Μαυροκεφαλίδης έκανε φάουλ στον Λαρεντζάκη στην προσπάθειά του για τρίποντο στο -1'' και το ματς πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο μετά τις τρεις εύστοχες βολές του άσου του Κολοσσού (72-72 στο 40'). Εκεί, ο Ρέλεφορντ πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλή άμυνα κι όλα τελείωσαν.

Ο DJ Κούπερ... άγγιξε το triple double με 20 πόντους, 11 ασίστ και 9 ριμπάουντ, ο Μαυροκεφαλίδης που έκανε το πέμπτο του φάουλ στο τέλος της κανονικής περιόδου είχε 18 πόντους. Από την άλλη μεριά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν απίστευτος με 24 πόντους και ο Ρέλεφορντ με 26.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ μπορεί να μπήκε για ακόμα ένα παιχνίδι... ζεστή (6-14 στο 8'), ωστόσο οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 6-1 έκλεισαν στο πρώτο δεκάλεπτο στο -4 (11-15 στο 10').

Με τον Κολοσσό Ρόδου να χτίζει μικρή διαφορά (79-71 στο 25') δύο μεγάλα τρίποντα από τον Ντούσαν Σάκοτα στην τρίτη περίοδο έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (49-47 στο 36') και όλα κρίθηκαν στο τέλος.

Ο DJ Κούπερ που έκανε απίστευτη εμφάνιση έκανε το +5 (65-70 στο 39'), Οι Ντέιβις και Ρέλεφορντ όμως έριξαν τη διαφορά στον πόντο (69-70 στο 39'51''). Ο Κάρτερ πήγε στη γραμμή των βολών στα -2'' και η εντολή ήταν να βάλει και τις δύο (69-72). Μετά το time out ο Λαρεντζάκης πήρε την επίθεση του Κολοσσού και επιχείρησε σουτ τριών πόντων από τη γωνία. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης τον σταμάτησε με το πέμπτο του φάουλ και το παιχνίδι πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο, με την Ένωση να παίζει καλή άμυνα στο τέλος και να φεύγει με τη δραματική νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο DJ Κούπερ έκανε τα πάντα! Πέτυχε 20 πόντους (4/6δίπ., 4/9τρίπ.), μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 11 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ωστόσο έκανε 5 λάθη σε 39:38.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρόουπ Άχονεν μπορεί να έβαλε κρίσιμες βολές, ωστόσο είχε 0/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα (1ριμπ., 1ασ., 2λ. σε 20:24).

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Μετά την κακή πάσα του Καλαμπόκη, ο Λίντεν έκλεψε κι ο Ρέλεφορντ έκανε το 85-84 στον αιφνιδιασμό. Στην επόμενη επίθεση της ΑΕΚ ο Κούπερ αστόχησε, ο Μαυροειδής όμως μάζεψε το ριμπάουντ κι έκανε το 85-86 στα -39''. Τελικά, ο Ρέλεφορντ πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση, οι φιλοξενούμενοι δεν του επέτρεψαν να φτάσει το καλάθι κι ο Σαλούστρος αστόχησε στη λήξη.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Ένωση τη νίκη στο ντεμπούτο του Γιούρι Ζντοβτς και οι δύο ομάδες την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι των δύο ομάδων στο Βενετόκλειο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ την ευκαιρία να... καθαρίσει πιο νωρίς την αναμέτρηση και τη στιγμή που είδε τον DJ Κούπερ λίγα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη να πέφτει άτσαλα στο παρκέ, ενώ οι Χέρστον (οσφυαλγία) και Σαρικόπουλος (ίωση) έμειναν στην Αθήνα. Ο Κολοσσός την τελευταία επίθεση που θα μπορούσε να κρατήσει την έδρα του.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 31-33. 59-57, 72-72κ.α., 85-86
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 24 (1), Λίντεν, Ρέλεφορντ 26 (3), ΜακΓκί 3, Λιούις 5 (1), Μανωλόπουλος 3 (1), Ντέιβις 12, Γεωργαλλής, Άχονεν 5 (1), Σαλούστρος 7 (1)
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Άρμστεντ 4 (1), Κούπερ 20 (11ασ., 9ριμπ.), Παπαντωνίου, Σάκοτα 12 (4τριπ., 3κλεψ.), Μιλόσεβιτς 1, Μαυροκεφαλίδης 18 (3), Κάρτερ 10, Κατσίβελης 10, Καλαμπόκης 4 (1), Μαυροειδής 7