Κηφισιά - Ολυμπιακός 73-75

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Κηφισιά έφτασε μία ανάσα μακριά από την επανάληψη του περσινού της άθλου επί του Ολυμπιακού, αλλά τελικά οι Πειραιώτες νίκησαν με 73-75. Φωνάζουν οι γηπεδούχοι για φάουλ του Παπαπέτρου στον Γλυνιαδάκη, 8'' πριν τη λήξη.

Η Κηφισιά πέρυσι έκανε το θαύμα, αλλά φέτος ήταν μαγκιά της που έφτασε τόσο κοντά στην επανάληψη του θριάμβου κι ας ηττήθηκε.

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ήταν πολύ άστοχος πίσω από τα 6,75 (3/21) και ουσιαστικά επικράτησε στις λεπτομέρειες.

Η Κηφισιά στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη από τον Ολυμπιακό, είχε κίνηση στην επίθεσή της και έπαιζε αρκετά καλά στην άμυνα με αποτέλεσμα να έχει το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου εικοσαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός χάρη στον Γιώργο Πρίντεζη (10 πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα) προηγήθηκε με +6, ωστόσο η Κηφισιά φρόντιζε να μένει πολύ κοντά στο σκορ και να μην αφήνει τον αντίπαλό της να ξεφύγει.

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν και στο +10 (58-68), αλλά με 3/3 τρίποντα η Κηφισιά επέστρεψε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης με το ματς να κρίνεται στις λεπτομέρειες και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για φάουλ στον Γλυνιαδάκη στην προτελευταία τους επίθεση (73-74, 8’’ πριν τη λήξη) όπου φάνηκε να υπάρχει επαφή με τον Παπαπέτρου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν κάποια σημαντική διαφορά υπέρ τους στη στατιστικές κατηγορίες.

Αμφότερες οι ομάδες σούταραν άθλια στα τρίποντα (4/12-3/21) και στις βολές (21/31-18/27).

Οι διαιτητές τα έκαναν «μαντάρα» στο τελευταίο λεπτό αφού δεν έδωσαν φάουλ στον Χάκετ (όταν σκόραρε για το 73-74), φάουλ στον Γλυνιαδάκη (όταν αστόχησε) και φάουλ στον κρητικό σέντερ όταν προσγειώθηκε πάνω στον Πρίντεζη όταν αυτός πήρε το αμυντικό ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο πρώτος σκόρερ από τους νικητές με 13 πόντους (οι 12 στο β΄ ημίχρονο), αλλά ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν ο καλύτερος με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και κανένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρόσκο Σμιθ δε βοήθησε την Κηφισιά αφού στα 17:01 που έπαιξε είχε 3 πόντους (1/4δ., 1/2β.) και 3 ριμπάουντ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 73-74 η Κηφισιά έκανε επίθεση ακούμπησε τη μπάλα στον Γλυνιαδάκη ο οποίος αστόχησε (φωνάζουν οι γηπεδούχοι πως υπάρχει επαφή), ο Χάκετ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το αποτέλεσμα αφού το σουτ του Ρόμπert Λόουρι πήγε airball.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Oι γηπεδούχοι την εξαιρετική συνολικά απόδοση αλλά και των Λόουρι (15π., 5ρ., 4ασ., 2λ.), Ελ Αμίν (10π.) και Χογκ (12π., 11ρ.).

Οι φιλοξενούμενοι μόνο το αποτέλεσμα αφού έπαιξαν πολύ άσχημα.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Κηφισιά τις 21/31 βολές.

Ο Ολυμπιακός τα τραγικά ποσοστά του όπου είχε 3/21 τρίποντα, 24/43 δίποντα και 18/27 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 34-34, 50-56, 73-75