Τσεντεβίτα - Αρμάνι 82-85 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Αρμάνι Μιλάνο ήθελε νίκη με διψήφια διαφορά πόντων, επικράτησε με 82-85 και έστειλε την Τσεντεβίτα στο Top 16. Οι Ιταλοί θα συνεχίσουν στο EuroCup.

Η Τσεντεβίτα υπέστη την πιο ευχάριστη ήττα στην ιστορία της αφού παρά τη νίκη της Αρμάνι με 82-85, οι Κροάτες είναι αυτοί που θα παίξουν στο Top 16.

Στην ιταλική ομάδα δεν αρκούσε η νίκη, αλλά αυτή έπρεπε να έρθει και με διψήφια διαφορά πόντων. Πολύ νωρίς η Αρμάνι βρέθηκε με το προβάδισμα και μάλιστα στο 16΄με τον Τσαρλς Τζένκινς έφτασε και την επιθυμητή διαφορά (23-24) για να ακολουθήσει και +16 (29-45) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με τρίποντο του Μίλαν Μάτσβαν που επέστρεψε από τραυματισμό μετά από ένα μήνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ήταν μονίμως γύρω από το όριο πρόκρισης (πόντοι) με τους γηπεδούχους να υπερτερούν στις λεπτομέρειες, να είναι πιο ψύχραιμοι στο τέλος και να πανηγυρίζουν έξαλλα παρά την ήττα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μπορεί να ηττήθηκε η Τσεντεβίτα, αλλά ήταν σα να νίκησε. Οι Κροάτες είχαν 61% στα δίποντα (έναντι 48% των αντιπάλων), 44% στα τρίποντα (έναντι 33% των αντιπάλων) και έδωσαν και 27 ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίρο Μπίλαν σε 30:57 είχε 23 πόντους (9/12δ., 5/5β.), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 λάθη (ranking 28).

Πολύ καλός ήταν και ο Τζέικομπ Πούλεν με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 λάθη (ranking 21).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κρούνισλαβ Σιμόν είχε 13 πόντους αλλά με άσχημα ποσοστά (1/4 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 2/3 βολές), 7 ασίστ και 2 λάθη.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 75-82, ο Πούλεν έκανε 0/2 βολές, ακολούθησε λάθος 24'' για τους φιλοξενούμενους και το εύστοχο τρίποντο του Πίλεπιτς έστειλε την ομάδα του στο Top 16.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι φυσικά την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Αρμάνι την προσπάθεια για 38' στο παιχνίδι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Κροάτες το κακό τους ξεκίνημα που τους έφερε νωρίς πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά.

Η Αρμάνι μία ακόμη σεζόν στην Ευρωλίγκα. Το EuroCup την περιμένει.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 31-45, 57-66, 82-85