Λιμόζ - Ολυμπιακός 67-76 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τις μαύρες εμφανίσεις και νίκησε για πρώτη φορά στο «Beaublanc» τη Λιμόζ (67-76) κατακτώντας την κορυφή του ομίλου του.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλό του επικρατώντας στη Γαλλία της Λιμόζ με 67-76.

Οι Πειραιώτες έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και στην επίθεση απλά βγήκε το ταλέντο των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έφτασαν τη μέγιστη τιμή στη διαφορά τους (+20, 48-68) και φυσικά δεν αντιμετώπισαν την παραμικρή δυσκολία στη συνέχεια.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μάλιστα έδωσε και χρόνο συμμετοχής στον Σον Τζέιμς (έπαιξε περίπου 6 λεπτά).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η διαφορά ποιότητας είναι τεράστια μεταξύ των δύο ρόστερ.

Ο Ολυμπιακός είχε 60% (18/30) στα δίποντα, 45% (10/22) στα τρίποντα και 7 περισσότερες ασίστ (13-20).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιώργος Πρίντεζης σε 18:28 είχε 13 πόντους (4/6δ., 1/2τρ., 2/3β.), 3 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο. Συνολικό ranking έκανε 17.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Έχασε μία ακόμη ευκαιρία ο Δημήτρης Αγραβάνης. Ο διεθνής φόργουορντ έπαιξε μόλις 6:17 αφού ήταν πολύ κακός αμυντικά ενώ στην επίθεση είχε 0/1 δίποντο και 0/1 τρίποντο , ένα ριμπάουντ και μία ασίστ (ranking -2).

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του, ξέφυγε με 17 πόντους διαφορά και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι Γάλλοι την απόδοση του Λίο Βέστερμαν (14π., 5ασ.).

Οι Πειραιώτες το γεγονός πως πήρε λίγο χρόνο συμμετοχής ο Σον Τζέιμς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Λιμόζ τον τραυματισμό του Αλί Τραορέ.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεχνά τίποτα από την αναμέτρηση και συνεχίζει.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 36-46, 48-65, 67-76