Φάνης Παναγιώτου

Ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και το gazzetta.gr κάνει τον απολογισμό, παρουσιάζοντας τις κορυφαίες, όπως και τα γεγονότα που ξεχώρισαν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, όπως κι η βαθμολογία ΕΔΩ.

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Εντάξει. Το γυναικείο μπάσκετ έχει διαφορές με το ανδρικό. Ωστόσο, το ματς ανάμεσα στον Πρωτέα Βούλας και τον Αθηναϊκό δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από σπουδαίες αναμετρήσεις των ανδρών. Φινάλε… θρίλερ, παράταση κι εν τέλει το ροζ φύλλο κατέληξε στους ανθρώπους του Αθηναϊκού. Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν σπουδαία εκτός έδρας νίκη κι είναι δεδομένπως το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ξεχώρισε στην 7η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Η MVP ΤΗΣ 7ης… ΣΤΡΟΦΗΣ
Έβαλε 34 πόντους με 10/17 δίποντα, κατέβασε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 6 τελικές πάσες κι έκανε 3 κλεψίματα σε 40:07 συμμετοχής. Ο λόγος για τη Ζωή Κεχαγιά, η οποία υπέπεσε σε 3 λάθη, αλλά ποιος μπορεί να την κατηγορήσει; Η πολύπειρη γκαρντ ήταν η κορυφαία του Αθηναϊκού στη νίκη επί του Πρωτέα Βούλας και μάλιστα ήταν εκείνη που διαμόρφωσε το τελικό σκορ με δύο εύστοχες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης.

ΠΑΙΚΤΡΙΑ… ΚΛΕΙΔΙ
Η Νίκη Λευκάδας άφησε τον Άρη Πετρούπολης στο… απόλυτο 0. Η ομάδα των δυτικών προαστίων προσπάθησε, αλλά εν τέλει “λύγισε” με την απόδοση της Τζέινι Σμιθ θα είναι το… κλειδί της νίκης. Έβαλε 23 πόντους, κατέβασε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα κι είχε και 2 τάπες. Έκανε… τα πάντα και στις δύο μεριές του παρκέ.

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΟΥ “COACH ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ”
Την 3η του νίκη πανηγύρισε ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου, που υπερασπίστηκε την έδρα του κόντρα σε έναν επικίνδυνο αντίπαλο, που μάλιστα έχει τους ίδιους στόχους. Ο Κρόνος επικράτησε του Ιπποκράτη και μάλιστα έβγαλε πολύ καλή εικόνα στο παρκέ, γεγονός που δεδομένα πιστώνεται στη δουλειά που έχει κάνει ο Άρης Μαυρίδης.