Καβάλα - Ολυμπιακός 57-71

Ο Ολυμπιακός (7-1) νίκησε στην Καβάλα (1-7) με 57-71 φτάνοντας τις 11 συνεχόμενες νίκες στις διοργανώσεις που συμμετέχει.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε πρόβλημα και πέρασε από την Καβάλα επικρατώντας με 57-71 φτάνοντας στις 11 συνεχόμενες νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Στα τρία πρώτα δεκάλεπτα οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, ωστόσο οι Ταπούτος και Κοστόφ ευστοχούσαν συχνά πίσω από τα 6.75 κρατώντας την ομάδα τους κοντά στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο οι πρωταθλητές έπαιξαν καλύτερη άμυνα με αποτέλεσμα να φτάσει η διαφορά στο +21 (50-71, 37΄).

Για προληπτικούς λόγους δεν αγωνίστηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η διαφορά δυναμικότητας και ποιότητας στα δύο ρόστερ ήταν εμφανής πριν το τζάμπολ.

Οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν με 53% στα δίποντα (21/39) ενώ έδωσαν 24 τελικές πάσες.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Οθέλο Χάντερ σε 20:16 είχε 13 πόντους (6/10δ., 1/1β.), 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, μία ασίστ κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κεμπ έπαιξε 12 λεπτά, αλλά μάλλον ήταν πολλά. Ο Αμερικανός γκαρντ της Καβάλας είχε 2 πόντους (0/4δ., 0/1τρ., 2/4β.), 2 ριμπάουντ κι ένα λάθος.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Με επιμέρους σκορ 1-11 το 49-60 έγινε 50-71.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Στιβ Γιατζόγλου έμεινε ικανοποιημένος από τον τρόπο που «πάλεψαν» οι παίκτες του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός το γεγονός ότι είδε Λοτζέσκι και Μιλουτίνοφ να επιστρέφουν.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Καβάλα το 31% στα δίποντα.

Ο Σφαιρόπουλος δεν έμεινε ευχαριστημένος από το τελευταίο τρίλεπτο στο οποίο οι παίκτες του «έσβησαν».

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 32-40, 46-58, 57-71